Новини Золочівщини
16:08, 14 серпня 2014
1360
0

Вшанували славного галичанина

Вшанували славного галичанина
Admin
Фото: НУС

У 1911 році, у соті роковини від дня народження Маркіяна Шашкевича на Білій горі, що височіє над селом Підлисся, на кошти, що зібрав народ, було встановлено величний пам’ятник у вигляді хреста на масивному гранітному постаменті, який символізує прагнення до сонця, правди, освіти, культури, прогресу.

І лине кожного року серпневого дня нескінченним потоком народ у Підлисся на Білу гору, щоб вшанувати славного галичанина.

У неділю, 3 серпня, ми вшановували Маркіяна Шашкевича, та відзначали 25-ліття виходу Української греко-католицької церкви із підпілля. Зібралося чимало поважних гостей з всієї України. Були тут і представники влади, освіти, культури… Прийшли сюди ті, хто приходить сюди щороку, щоб приклонити коліна і схилити голову перед отцем Маркіяном.

Розпочалося свято з Архієрейської Божественної літургії, котру очолив Владика Венедикт (Алексійчук). Під неперевершені співи церковного  хору  Храму Вознесіння Господнього (кер. Любов Мурин), отці причащали та сповідали людей. Також багато мудрих слів було сказано Владикою для Українського народу:

– Коли людина стоїть перед Богом і думає, що вона не може нічого вдіяти, то вона дуже помиляється. Адже від людини залежить все її життя, і Бог їй в цьому допоможе. Так і у Маркіяна Шашкевича було нелегке життя, проте він ані на мить не забував про своїх парафіян, про свою паству.

Після Божественної Літургії, Владика зі священиками помолилися за тих, хто загинув у минулі роки та сьогодення у боротьбі за нашу незалежність.

Цьогорічне свято ознаменувалось ще й тим, що проходило воно у рік, коли святкуємо 200-ті роковини з дня народження великого Кобзаря. Від імені Шашкевичівської комісії, яка існує понад 20 років і впродовж цих років робить титанічну просвітницьку роботу,  виступив Феодосій Стеблій:

– Сьогодні хочу сказати кілька слів на тему: «Маркіян Шашкевич і Тарас Шевченко». Маркіян Шашкевич був першим галичанином, який ознайомився із творами Тараса Шевченка. Треба сказати, що саме Маркіян Шашкевич із своїми побратимами провели ідеї «Руської Трійці», які перегукувались  з ідеями Тараса Шевченка. З творами «Руської Трійці» і Маркіяна Шашкевича, зокрема ,був обізнаний і Тарас Шевченко. Користуючись нагодою, хочу сказати, що зараз готується Інститутом українознавства збірник «Тарас Шевченко і Галичина», в якому будуть зібрані і опубліковані доповіді, статті й інші публікації починаючи із 60-х років ХІХ ст. і до сьогодні. Думаю, що багатьом із вас буде цікаво довідатись, як вшановували на Галичині Тараса Шевченка.

Святкування продовжило літературно-мистецьке свято «Світло Маркіяна», ведучою якого була Марія Квас. У цей день для присутніх звучали пісні у виконанні Теодора Кукурузи, о. Ярослава Малого, Віктора Гембари, Марії Юськів, Ірини Драбчак, Тараса Курчика, Народної хорової капели «Галичани» с. Оброшино, Народного хору «Обрій» с. Зимна Вода, Народного гурту «Січ» Золочівського РНД, жіночого вокального ансамблю НД с. Йосипівка, сімейного вокального дуету НД с. Ожидів та інших.

«Ідейна та творча спадщина Маркіяна Шашкевича є живим джерелом збагачення духовності сучасних поколінь і творення нових цінностей,» – говорить Феодосій Стеблій в одній із численних праць. Ми ж маємо пам’ятати і берегти для наступних поколінь це невичерпне джерело мудрості та патріотизму.

Віталій ЩУР

Леся ГОРГОТА

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (0)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.