Новини Золочівщини
11:41, 01 грудня 2015
926
0

ПАМ'ЯТЬ ПРО ВСІХ УБИТИХ ГОЛОДОМ

ПАМ'ЯТЬ ПРО ВСІХ УБИТИХ ГОЛОДОМ
Gazeta
Фото: НУС

У суботу, 28 листопада, з нагоди вшанування пам'яті жертв голодоморів 1921–1922, 1932–1933, 1946–1947 років в Україні на площі Незалежності у Золочеві відбулась екуменічна панахида за участю духовенства району та літературна композиція у виконанні молодіжного театру «Край» (керівник Катерина Тихонова). У глибокій скорботі молитвою згадали жертв голодоморів. У заходах, які цьогоріч проводились під гаслом «Щоб світ знав», взяли участь представники влади, громадськість, військовослужбовці, молодь. Із лампадок золочів‘яни виклали на площі хрест, на підвіконнях помешкань золочів‘ян ще довго горіли свічки як пам'ять за жертвами голодоморів.

Голодомор 1932–1933 років в Україні – одна з найжахливіших національних трагедій та наймасштабніших гуманітарних катастроф в історії людства. Правда про Голодомор тривалий час була під забороною розголошення. Радянська влада намагалася знищити документальні свідчення заподіяного й витравити з людської пам’яті згадки про нього.

З особливою силою правда про Голодомор зазвучала в незалежній Україні після 1991 року. З того часу українські історики провели величезну роботу, результатом якої стали тисячі великих і малих досліджень Голодомору. Поряд із вивченням історії Голодомору розгортається рух за увічнення пам’яті загиблих, складання списків жертв, збір спогадів і свідчень очевидців, яким вдалося пережити трагедію. Результатом зусиль громадськості й держави стало визнання Голодомору актом геноциду низкою іноземних держав і міжнародних організацій.

У 1993-му вперше на державному рівні відзначені роковини Голодомору – через 60 років після трагедії. 1998 року Указом Президента України встановлено День пам’яті жертв Голодомору – щороку в четверту суботу листопада. Цього дня українці, як тільки смеркне, запалюють у вікнах свічки – на пам’ять про всіх убитих голодом. 2006 року Верховна Рада України ухвалила Закон про визнання Голодомору геноцидом українського народу. А в листопаді 2008-го в Києві споруджено Національний меморіал жертв Голодомору.

2009 року Служба безпеки України порушила кримінальну справу щодо голоду в Україні за ознаками злочину геноциду. У січні 2010-го Апеляційний суд міста Києва, розглянувши матеріали справи, визнав, що у 1932–1933 роках в Україні Й. Сталіним та його підручними було вчинено злочин геноциду.

2015 року Верховна Рада України спеціальним актом засудила комуністичний тоталітарний режим, поруч із нацистським, а наступним законом відкрила повний доступ до архівних матеріалів радянських каральних органів. Аби минуле, зокрема історія Голодомору, більше ніколи не ставали об’єктом цензури та маніпуляцій.

Історичний факт Голодомору 1932–1933 рр. в Україні на офіційному рівні визнали понад 70 країн світу, актом геноциду – 17 країн. Організація Об’єднаних Націй визнала Голодомор 1932–1933 рр. злочином проти людства. Європейський Парламент визнав Голодомор жахливим злочином проти народу України та людяності. Організація з безпеки і співробітництва в Європі вшанувала пам'ять жертв національної трагедії України 1932–1933 рр. та запропонувала всім Парламентам вжити заходів для визнання Голодомору.

Історична правда про скоєний радянським тоталітарним режимом злочин геноциду в Україні у 1932–1933 роках поступово повертається із забуття, сприяючи тим самим відродженню генетичної пам’яті українського народу. Водночас українська трагедія має стати пересторогою для інших країн та народів, які не бажають повторення подібного на своїй території.

Ірина ДОМАРЕЦЬКА

Фото автора

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (0)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.