Здоров’я
22:39, 21 березня 2014
2347
9

Епідеміологічна ситуація тішить

Епідеміологічна ситуація тішить
Admin
Фото: НУС

Сьогодні від захворювання на туберкульоз не застрахована жодна людина. За офіційною статистикою в Україні щорічно діагностують туберкульоз 32 тисячам осіб. Отже, кожного дня реєструють 88 нових випадків захворювання. З 24 березня до 24 квітня цього року проводиться місячник боротьби з туберкульозом у Львівській області.  Проблемою цього захворювання  у Золочівському та Перемишлянському районах займається КЗ ЛОР «Золочівський туберкульозний диспансер». Про збудник туберкульозу та епідеміологічний стан із захворювання на туберкульоз у цих районах розповідає лікар-фтизіатр Людмила Іванівна Купреєва.

– Туберкульоз – це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, котре передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. У більшості випадків він вражає легені, але захворювання може виникнути у будь-якому органі, наприклад, нирках, хребті, мозку, лімфатичних вузлах, кишечнику, шкірі, статевих органах тощо. Туберкульозом заражаються при вдиханні повітря, в якому є збудник захворювання – мікобактерія туберкульозу. Її ще називають паличкою Коха, на честь науковця, який відкрив цей збудник у 1882 році. Цей мікроорганізм не схожий на інші мікроби. Його унікальність, насамперед, полягає у тому, що він є стійким до навколишнього середовища.

Мікобактерія туберкульозу не боїться холоду і нетривалого впливу високих температур. Вона тривалий час зберігається у навколишньому середовищі: у пилу, ґрунті, снігу, льоді; легко попадає в організм людини, проте, частіше не викликає захворювання, а вступає в «мирні» відносини з імунною системою організму, яка контролює його перебування в організмі. В «мирних» стосунках з людиною паличка Коха знаходиться в «сплячому» стані в організмах більшості інфікованих осіб, проте захворювання не розвивається протягом їхнього життя.

– Чи всі люди можуть захворіти на туберкульоз?

– Лише у 10 % осіб, які інфікувалися паличкою Коха, розвивається захворювання. Це, насамперед, особи з ослабленою імунною системою внаслідок багатьох захворювань. В першу чергу, ВІЛ-інфекція, яка вражає імунну систему,  а також інші хвороби, які значно її ослаблюють: цукровий діабет, ревматизм, бронхіальна астма, онкозакворювання та інші. Крім зазначених категорій осіб, що мають підвищений ризик до цієї хвороби, на туберкульоз, ймовірно, можуть захворіти особи, в яких імунна система зазнала ослаблення через надмірне перевантаження і виснаження організму. Такі стани бувають при перевтомі,  надмірній праці і постійних стресових ситуаціях, поганому харчуванні (у тому числі виснажливих гіпокалорійних дієтах), зловживанні алкоголем, наркотиками, тютюном тощо. Зараження може відбуватися  в закритих приміщеннях, які погано провітрюються, у громадському транспорті, у магазині, кінотеатрі та будь-яких інших місцях  з великим скупченням людей.

– Які ознаки захворювання на туберкульоз?

– Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія туберкульозу, яка потрапила в легені, починає розмножуватись у легенях або інших органах, а імунна система намагається зупинити, або сповільнити цю агресію. Коли ступінь ураження органу  набуває значних  розмірів, людина починає відчувати нездужання і в неї спостерігається: кашель, що триває понад 2–3 тижні; рясне потовиділення вночі; слабкість; безпричинна  втрата ваги; температура вище  37°С без видимої  причини, що триває понад тиждень.  У деяких випадках може бути кровохаркання, біль у грудній клітці, задишка. За наявності хоча б декількох з перерахованих симптомів треба негайно звернутися до дільничного лікаря за місцем проживання для обстеження на туберкульоз.

– Людмило Іванівно, розкажіть детальніше про епідеміологічний стан на Золочівщині та Перемишлянщині.

– Загалом ситуація із захворюваності на туберкульоз у районах нас тішить. Оскільки за 2013 рік було діагностовано на Золочівщині – 35 нових хворих, а це на 23 випадки менше, ніж у 2012 році. У першому кварталі  цього року вже захворіло 8 людей, з них 1 підліток. Якщо порівняти такий же період у минулому році, то було діагностовано аж 15 хворих, тобто майже удвічі більше.

Що стосується Перемишлянщини, то у минулому році діагностовано  31 хворий, так само, як в 2012 році. З початку року до сьогодні діагностовано 5 випадків, один з випадків це дитина.

Розмовляла
 Ірина ДОМАРЕЦЬКА

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (9)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.