Здоров’я
02:32, 02 квітня 2014
3777
8

Туберкульоз у дітей потрібно і можна попередити

Туберкульоз у дітей потрібно і можна попередити
Admin
Фото: НУС

З 24 березня до 24 квітня цього року проводиться місячник боротьби з туберкульозом на Львівщині. Проблемою цього захворювання у Золочівському та Перемишлянському районах займається КЗ ЛОР «Золочівський протитуберкульозний диспансер». Про збудник туберкульозу та епідеміологічний стан із захворювання на туберкульоз ми розповідали у минулому номері нашої газети. Сьогодні ми запросили до розмови про захворюваність на туберкульоз у дітей лікаря-фтизіопедіатра Золочівського протитуберкульозного диспансеру Олександру Павлівну КАРПУ.

– Олександро Павлівно, розкажіть, чому і як хворіють діти на туберкульоз?

– Враховуючи, що є хворі особи з активною формою туберкульозу, в тому числі із заразною формою, це має вплив на захворюваність дітей та підлітків.  Тому, щоб попередити туберкульоз, у дітей потрібно своєчасно діагностувати інфікування.

– Які  діти можуть захворіти на туберкульоз?

  Це діти та підлітки з групи медичного та соціального ризику:  у ранньому періоді первинної туберкульозної інфекції (віраж туберкулінових реакцій), незалежно від вираженості реакції на пробу Манту та від наявності факторів ризику щодо захворювання на туберкульоз; діти, які не були щеплені БЦЖ у період новонародженості; діти, які мають контакт із хворою на туберкульоз людиною (як тісний сімейний або квартирний контакт, так і випадковий) або контакт з хворою твариною, вживання продуктів від хворих на туберкульоз тварин;  діти, інфіковані мікобактерією туберкульозу із хронічними захворюваннями різних органів та систем: хронічні та рецидивуючі захворювання органів дихання, бронхіальна астма, алергічні дерматити, хронічний гепатит, цукровий діабет, анемії, психоневрологічна патологія, інфекції сечовивідних шляхів; часті ГРВІ  в анамнезі, так звана група часто хворіючих дітей; імунодефіцитні стани; ВІЛ-інфіковані діти та діти з перинатальним контактом щодо ВІЛ-інфекції; діти, інфіковані мікобактерією туберкульозу, із соціальними факторами ризику, а саме: алкоголізм батьків, наркоманія у батьків, шкідливі звички у дітей, перебування батьків у місцях позбавлення волі, безробіття батьків, безпритульність дітей та підлітків, перебування дітей у дитячих притулках, дитячих будинках, соціальних центрах тощо, позбавлення батьків батьківських прав; багатодітність, низький рівень матеріального забезпечення родини; мігранти, біженці тощо.

 – Розкажіть детальніше про діагностику захворювання у дітей?

– Дорослим для діагностування туберкульозу проводять рентгенографію органів грудної порожнини та аналіз мокротиння на наявність у ньому мікобактерій туберкульозу (МБТ). Аналіз мокротиння за допомогою мікроскопії дозволяє отримати результат за декілька годин.

Аналіз мокротиння – це надзвичайно важливе дослідження, оскільки дозволяє не тільки підтвердити діагноз «туберкульоз», а й визначити чутливість мікобактерії туберкульозу  до ліків.

Проба Манту (шкірний туберкуліновий тест) – основний метод профілактичного обстеження дітей на туберкульоз. Це імунологічний тест, який показує, чи є в організмі туберкульозна інфекція.

Проба Манту − це реакція організму на введення туберкуліну. Якщо організм вже мав шанс «познайомитися» із справжньою мікобактерією туберкульозу, то реакція буде «позитивною». Туберкулін не несе в собі туберкульозну паличку, як може здатися з назви. Він містить тільки продукти її життєдіяльності.

Реакція організму на туберкулін є одним з різновидів алергії. На результат реакції можуть впливати нещодавно перенесені інфекції, хронічна патологія. Навіть глисти сприяють позитивній реакції Манту.

Проба Манту проводиться цілком здоровій дитині або через 1 місяць після зникнення усіх клінічних симптомів перенесеного захворювання.

На жаль, протягом останніх років щоразу зменшується кількість дітей, які охоплені туберкулінодіагностикою. Причиною цього є відмови батьків від проведення проби Манту, недостатня кількість туберкуліну в загально-медичній мережі. А станом на сьогодні туберкулін повністю відсутній. Чим це небезпечно? Ми пропускаємо період віражу тубреакцій в дітей, коли можна та необхідно провести профілактичне лікування для попередження захворювання на туберкульоз. Маємо велику надію, що ситуація зміниться на краще у найближчий час. Тому просимо батьків, як тільки з‘явиться можливість проведення туберкулінодіагностики дітям, в жодному разі не відмовлятися від цієї процедури.

Крім туберкулінодіагностики дітям також проводиться рентгенографічне обстеження, загально-клінічні аналізи, обстеження мокротиння на наявність мікобактерії туберкульозу.

– Коли необхідно звернутися до фтизіатра-педіатра?

– Сама по собі позитивна реакція Манту не є 100-відсотковим доказом наявності туберкульозу. Проте є моменти, що свідчать про небезпеку:  чутливість до туберкуліну з року в рік збільшується по наростаючій;  різкий «стрибок», при якому ущільнення збільшується на 6 мм і більше (наприклад, в минулому році папула був розміром 8 мм, а в цьому – 14 мм).

– Яка профілактика туберкульозу?

– Профілактику туберкульозу є специфічна і неспецифічна. Специфічна – це щеплення проти туберкульозу БЦЖ-вакциною у віці 3-5 днів та 7 років згідно з національним календарем щеплень, а також хіміопрофілактика у інфікованих туберкульозною інфекцією дітей та дітей із сімейних контактів. Неспецифічна профілактика – це уникнення контакту з хворим на активну форму туберкульозу, раціональне харчування, дотримання санітарно-гігієнічних вимог, заняття спортом та здоровий спосіб життя.

Шановні батьки, туберкульоз у дітей потрібно і можна попередити!

Розмовляла Ірина ДОМАРЕЦЬКА

На фото: фтизіатри Золочівського протитуберкульозного диспансеру Олександра Павлівна Карпа, Богдана Володимирівна Карабін та Людмила Іванівна Купреєва 
Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (8)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.