Новини Золочівщини
21:36, 22 червня 2014
2318
0

Обережно: гриби!

Обережно: гриби!
Admin
Фото: НУС

У нашій місцевості збирання та вживання у їжу дикорослих грибів є традиційним. З давніх часів гриби використовують як цінний продукт харчування. За їх смакові якості, поживність і запах їх часто називають рослинним м’ясом чи лісовим хлібом. Кількість азотистих сполук, білків у грибах значно вища, ніж у рослинних продуктах. У грибах міститься до 85 – 94 % води і 6–15 % сухих речовин. Вміст білків у свіжих грибах досягає 5.4 %, а сухих – до 36.7 %. При  цьому їх харчову цінність підвищує різноманітність амінокислот, у тому числі незамінних. Вміст вуглеводнів складає 11–32 %. Це глюкоза, міноза (грибний цукор), маніт, глікоген. Гриби також містять жири та вільні жирні кислоти – мурашину, пальмітинову, масляну – 8–12 % сухої речовини. Слід відмітити досить високий вміст у грибах вітамінів В1, В2, С, Д і РР каротину.

Однак, необхідно врахувати, що у грибах міститься і вуглевод хітин, який не засвоюється організмом людини. Це робить не бажаним вживання грибів особам із захворюваннями шлунку, печінки, підшлункової залози, а також для дітей молодшого віку.

У різних країнах відношення до грибів – різне. Так, наприклад, в Швейцарії білий гриб вважають отруйним. У мусульманських країнах Сходу вживання в їжу грибів взагалі заборонено з релігійних міркувань. Виходячи з можливості накопичення в грибах токсичних та радіоактивних речовин з оточуючого середовища, в економічно розвинутих країнах Європи та США у їжу допускаються тільки гриби, які вирощені промисловим способом у спеціальних умовах.

Поряд з харчовими цінностями грибів, близько 80 видів грибів, що виростають в Україні, є отруйними. 10 з них – смертельно отруйними! Найбільш отруйний гриб – це бліда поганка, отруєння нею в більшості випадків смертельне. Існує три різновидності блідої поганки: біла, жовта та зелена, тому часто їх плутають з сироїжками. Всі поганки мають тонку ніжку з комірцем і бульбовидним потовщенням біля основи, вміщеним начебто в чохол.

Інколи навіть їстівні гриби можуть стати причиною отруєнь. Це буває у тих випадках, коли вживають гриби старі, перезрілі або після тривалого зберігання. За останні роки в Україні зареєстровані отруєння їстівними грибами, які були зібрані поблизу шосейних доріг, підприємств металургійної та хімічної промисловості.

Необхідно зазначити, що і їстівні гриби при несприятливих екологічних умовах можуть набувати токсичних властивостей. Адже гриби всмоктують в себе різні отруйні речовини, що нагромаджуються в повітрі та ґрунті і зазнають біохімічних змін.

За характером дії токсичних речовин отруйні гриби можна розділити на 4 групи: гастроентеротропні, нейротропні, гепатонефротропні та психотропні. Слід відмітити, що прояви отруєння можуть бути атиповими, з різною ступінню важкості. Найнебезпечнішим є отруєння блідою поганкою (50–90%) випадків – летальні, токсини якої є гепатонефротропними, поражають клітини печінки та нирок. Перші ознаки отруєння наступають не одразу, а через 5–8 і більше годин після вживання блідої поганки. Симптомами отруєння є біль в животі, нудота, блювота, понос. В подальшому виникає збудження, різка загальна слабість, серцебиття, зневоднення організму, появляється спрага, судоми. Можлива втрата свідомості, галюцинації. Через деякий час можливе полегшення симптомів отруєння, що заспокоює хворого. Невдовзі відмічається погіршення стану, приєднання інших симптомів отруєння, посиніння нігтьового ложа, губ. Посилюються болі в животі, знижується артеріальний тиск, хворий втрачає свідомість і впадає в кому.

Щоб запобігти отруєнню грибами, необхідно дотримуватися правил збирання і вживання грибів. Збирати потрібно тільки ті гриби, в їстівності яких ви твердо впевнені. Не довіряйте «народним» методам визначення отруйності грибів. Не купуйте їх на стихійних ринках. Якщо після вживання грибів з‘явилися симптоми отруєння, всім хто були учасниками трапези, слід негайно звернутися до лікаря. До приходу медпрацівника хворому слід надати першу допомогу, а саме: промити шлунок водою з марганцевокислим калієм (слабо рожеве забарвлення), даючи хворому вжити 4 – 5 склянок води, а потім викликати блювоту, промивання проводити до чистої води. Після промивання шлунку хворому дають міцний холодний чай, молоко. Хворого обкладають грілками та госпіталізують. Не дозволяється давати при отруєнні грибами спиртні напої, бо це прискорює всмоктування отрути в кров.

Госпіталізації підлягають всі члени сім’ї, які вживали гриби, навіть в незначній кількості, і на момент прибуття лікаря не мають ознак отруєння – ці ознаки можуть виникнути через 2–3 доби. Залишки грибів чи грибну їжу слід зберігати до приходу лікаря. Це допоможе вияснити причину отруєння та правильно призначити лікування.

Л. Кучер, головний спеціаліст

Золочівського МУ ГУ ДСЕС
 

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (0)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.