Укрaїнa
02:06, 19 квітня 2014
2542
0

Місто, історія якого сягає 1437 року

Місто, історія якого сягає 1437 року
Admin
Фото: НУС

Багато населених пунктів на Львівщині мають кількасотлітню історію. Зважаючи на поважний вік міста чи села, про нього можна говорити та писати багато. У цьому номері газети ознайомимо читачів із історією та сьогоденням міста Перемишляни.

Офіційна дата заснування вважається 1437 рік, хоча місцевість на якій розташовані Перемишляни була заселена ще з перших століть нашої ери. Підтвердженням цього є археологічні знахідки на лівому березі річки Гнила Липа, а саме знайдено сліди двох скіфських поселень. Чітко про Перемишляни згадується в документах, де описується боротьба між галицькими панами за унівський монастир у XVI-XVIIст. Як і більшість галицьких поселень, Перемишляни кілька раз були спалені та знищені ордами татар, а згодом і втікаючою польською шляхтою. Проте місто знаходило сили для відродження та продовження свого існування. Збереглися до наших днів свідчення німецького мандрівника Ульріха фон Вердума, який у своїх записах зазначив, що місто оточене земляними валами з побудованими на них дерев’яними стінами. У місті є костел і церква. Окремим укріпленням за містом стояв монастир домініканців. Також історія розповідає, що місто кілька разів потерпало від пожеж.

На кінець XVI – початок XVIІ ст. припадає потужний розвиток Перемишлян та околиць як важливих осередків торгівлі, промислів і культури. У першій чверті XVIІ ст., а саме у 1623 році місто отримує Магдебурське право.

У 1857 року у місті створена перша в Австрійській імперії школа бджільництва, яку заснував Ю. Любінецький. Власне, ця школа була однією з перших у Галичині та Європі. Бджолярство було поширене на території Перемишлянщини з давніх часів. Трохи згодом у 1867 році Перемишляни стали повітовим містом та отримало герб із зображенням солом’яного вулика-сапетки, а навколо нього кілька бджіл. За період з 1897 до 1913 років у місті створюються повітові читальні «Просвіти» та українські спортивно-військові товариства «Сокіл» та «Січ». Розпочали свою роботу дві школи – чоловіча та жіноча. Також досить важливим моментом у економічному розвитку міста стала залізниця, що проходила через Перемишляни і з’єднувала між собою Підгайці та Львів. Залізниця почала діяти у Перемишлянах з 1910 року, коли в місті спорудили залізничну станцію. За часів Першої світової війни Перемишляни, як і всі інші міста Галичини постраждало в результаті бойових дій та пожеж. По завершенні війни у місті налічувалося менше населення, ніж до початку І Світової війни, але у міжвоєнний час Перемишляни росли і відновлювалися. Діяли дві релігійні громади Римо-католицька та греко-католицька. В польському церковному шематизмі 1930 року зазначено, що в місті мешкали 1510 римо-католиків. Є згадки, що у травні 1921 року отець Омелян Ковч виграв конкурс для отримання парафії в Перемишлянах і дістав так звану презенту від Альфреда Потоцького і був затверджений парохом церкви Святого Миколая. У 1930 році у Перемишлянах було 945 вірних греко-католиків.

17 вересня 1939 р. у Перемишляни прийшли радянські війська. У грудні цього року Перемишляни стали районним центром. У червні 1941 р. місто було окуповане німецькими військами. За час окупації німці тут створили гетто, де було зігнано та знищено майже усіх євреїв, багато жителів було вивезено на примусові роботи до Німеччини. 23 липня 1944 р. війська 38-ї армії Першого Українського фронту визволили місто від німецьких загарбників.

У післявоєнні роки у місті розвивалась місцева промисловість, яка базується в основному на переробці місцевої сировини. На підприємствах міста (деревообробній артілі, цегельному заводі, промкомбінаті, електростанції, харчокомбінаті, спиртзаводі, млині та маслоцеху) працювало понад тисячу людей.

В радянські часи життя міста не відрізнялося від інших міст.

З настанням Незалежності України у 1991 році в Перемишлянах пожвавлюються рухи націоналістичних сил. Місто почало розвиватися вже у вільній державі.

На сьогодні місто є місцем паломництва священиків і мирян до пам’ятника блаженномученику отцю Омеляну Ковчу та до храму Святого Миколая, де отець Омелян був парохом 20 років. Завдяки цим подіям Перемишляни стали відомими чи не у всьому світі.

Сьогодні Перемишляни – гарне, привітне, невелике провінційне місто з давньою історією та добрим майбутнім. Молодий міський голова Олександр Зозуля провадить керівництво містом у сучасному ритмі життя. Великого досвіду очільник міста здобуває у діловому спілкуванні із керівниками польських містечок Скавіна і Лосіце, які є містами- побратимами Перемишлян. Міська рада працює над покращенням життя та комфорту перемишлянців, а також привабливості міста для гостей.

Анна ВОТУМ

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (0)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.