Укрaїнa, Культура
01:54, 16 березня 2014
1660
0

Його життя – це життя нашої нації

Його життя – це життя нашої нації
Admin
Фото: НУС

9 березня виповнилося 200 років з дня народження великого українського поета, художника і просвітителя – Тараса Шевченка. Цього року ювілей Шевченка дійсно став народним святом, вирвавшись з кабінетів, церемоніальних рамок і вшанувань у Палаці «Україна». Київ по-народному вшанував пам'ять Кобзаря на Майдані Незалежності.

Вшанування почалися з мітингу біля пам'ятника Тарасу Шевченку, де зібралося кілька десятків тисяч осіб. Відмінна риса нинішнього ювілею – скромність. В руках чиновників були не оберемки метрових троянд, як було раніше, а скромні символічні букетики.

Від пам'ятника Шевченку колона вирушила на Майдан Незалежності на Народне віче.

За традицією, у святковому Богослужінні взяли участь представники всіх християнських конфесій України.

 В день святкування 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка до пам'ятника у Києві могли підійти всі. Без жодних кордонів міліції і металошукачів.

Навпроти сцени на Майдані Незалежності в Києві встановили дерев'яну статую Тараса Шевченка.

За словами скульптора Володимира Зайця, роботу над статуєю вели протягом трьох років кілька різних скульпторів.

* * *

Одесити провели флеш-моб: вийшли на Потьомкінські сходи та заспівали гімн України. Учасники акції зайняли 7 із 10 прольотів сходів. Організатори не повідомляли кількість учасників. Однак, за оцінками присутніх на акції співробітників міліції, у ній взяли участь до 3 тис. одеситів.

Учасники акції висловили підтримку кримчанам і засудили дії Росії в Криму.

В акції взяла участь одеська група «Дюк- тайм».

* * *

Як повідомляє прес-служба Міноборони з посиланням на військових журналістів у Севастополі, в окупованому озброєними російськими військовими, проросійськими агресорами та радикалами штабі Військово-морських сил Збройних сил України пройшли урочисті заходи до 200-річчя Кобзаря. На урочистому шикуванні військовослужбовці поклали квіти до пам’ятника Шевченку.

В день народження українського генія небайдужі феодосійці прийшли підтримати військовослужбовців 1-го Феодосійського окремого батальйону морської піхоти ВМС України продуктами і добрим словом. Назустріч громадянам вийшли офіцери батальйону, щиро подякували їм і зробили фото на згадку.

В іншому гарнізоні у 55-й окремій артилерійській бригаді пройшли літературні читання. З бібліотеки, клубу та народознавчих світлиць читання віршів Великого Кобзаря перенесли до вартових приміщень, навчальних класів, полігонів.

Як зазначив заступник командира по роботі з особовим складом підполковник Ігор Немінський, військовослужбовці з’єднання намагаються віднайти «п’ять хвилин» вільного часу між заняттями, щоб уголос для своїх товаришів прочитати вірш, який їм сподобався.

Старший солдат Іляс Ісмаілов прочитав «Заповіт» своєю рідною азербайджанською мовою. «Я пам’ятаю та бережу мову та культуру своїх предків, але я щиро кохаю свою рідну Україну, де я народився та виріс, якій я присягнув на вірність», – зазначив старший солдат Іляс Ісмаілов.

* * *

Унікальний артефакт з числа конфіскатів КДБ представлено на виставці до 200-річчя Кобзаря у Національному музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» у Львові. Гобелен із портретом Шевченка на фоні Тризуба та слів «У своїй хаті своя й правда, і сила, і воля» став центральним на виставці, присвяченій 200-річчю Великого Кобзаря у Львові. До експозиції також увійшли артефакти з приватного архіву колишньої політув'язненої Надії Мудрої, які передала до музею розпорядниця її спадщини Леся Крип'якевич.

* * *

У столиці КНР 9 березня пам'ять Тараса Григоровича Шевченка вшанували покладанням квітів до погруддя Кобзаря у парку Чаоян. У заході взяли участь кілька десятків українців у Китаї, у тому числі власний кореспондент Укрінформу, дипломати двох країн, китайські митці, студенти та школярі. Вірші Шевченка були перекладені багатьма мовами, причому китайською – однією з перших.

* * *

У Музеї грошей Національного банку України відбулася презентація пам'ятних монет «200-річчя від дня народження Тараса Шевченка». Номінал цих монет становить 50 та 5 гривень. Одна виготовлена з нейзильберу (16,54 грама), а друга зі срібла вагою 500 грамів.

Реверс монети з нейзильберу номіналом п'ять гривень: у центрі зображено портрет Шевченка, над яким вигравіруваний напис «Свою Україну любіть», під портретом ім'я поета з роками життя, ліворуч і праворуч – рослинний орнамент.

Поле реверсу 50-гривневої монети розділене на дві частини: верхня частина з дзеркальною поверхнею, нижня – з рельєфною. По колу монети серія портретів Шевченка, а в центрі напис «Доля. Ми не лукавили з тобою, ми просто йшли; у нас нема зерна неправди за собою».

Талант Великого Кобзаря сягнув вершин української та світової культури, сила його національного феномену випромінюється далеко поза межі літератури і мистецтва.

* * *

У Національному університеті «Острозька академія» відновлено поетичний марафон – безперервне читання поезії генія українського народу Тараса Шевченка.

Захід студенти університету одноголосно вирішили присвятити пам’яті «Небесної Cотні» і тій Україні, про яку мріяв Великий Кобзар.

Акція триватиме до 17 березня 2014 року. 18 діб поспіль студенти, викладачі, гості університету безперервно читатимуть твори Тараса Шевченка. Таким чином, за одну добу студенти кілька разів перечитають «Кобзар» без жодної паузи. Спостерігатимуть за перебігом дійства свідки — громадські та культурні діячі, люди з різних куточків України, які, по-суті, не мають жодного відношення  до Острозької академії, однак зголосилися взяти участь в акції задля вшануванням ювілею видатного сина українського народу, його невмирущого пророчого слова, утвердження в українському суспільстві духовних заповідей великого Кобзаря. Також у залі акції цілодобово ведеться відеозапис, працюють фотографи.

* * *

Живий ланцюг єднання, присвячений 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка, утворили у Тернополі понад 5 тисяч городян.

«На таку акцію єднання заради підтримки миру в Україні у день народження Тараса Шевченка зголосилися студенти, представники влади, громадських організацій. Живий ланцюг простягнувся через усе місто», - сказав міський голова Тернополя Сергій Надал. Кожен учасник акції тримав у руках національну символіку і читав слова Кобзаря, як молитву за мир в Україні: «Свою Україну любіть. Любіть її во врем'я люте, в останню, тяжкую минуту за неї Господа моліть».

 

Леся ГОРГОТА

 

Поет живе в серці народу. У випадку Тараса Шевченка так сказати мало. Ще за життя він став національним пророком. Його колись заборонене слово стало загадковим і віщим. У неділю, 9 березня, золочів‘яни шанували Великого Кобзаря: молитвою, словом, піснею, малюнком…

Біля пам‘ятника Тарасу Шевченку відбулось велелюдне віче, організоване відділом культури та туризму райдержадміністрації та Золочівською ЗОШ № З. До присутніх звернулись перший заступник голови райдержадміністрації Михайло Бучковський, міський голова Золочева Ігор Гриньків, який сказав: «Сьогодні ми святкуємо двохсотліття від дня народження Тараса Шевченка. Його життя – це життя нашої нації: від сина кріпака до Велета українського духу… Велич нашого Великого Кобзаря сягає всієї історії народу. Адже до кожної ситуації в нашому житті ми знаходимо неперевершене судження Тараса. Тож читаймо Пророка, вчімося його мудрості, будьмо гідними нащадками наших прадідів великих».  Твір «Шевченко у моєму житті» прочитала учениця  11 класу Золочівської ЗОШ № 1 Ірина Скишляк. Представники влади та громадськості району поклали вінки та квіти до підніжжя пам‘ятника Великому Кобзарю під звуки «Реве та стогне Дніпр широкий…» у виконанні військового оркестру.  Натхненно декламував «Псалми Давидові» Т. Шевченка Семен Ничвид:

«Господь любить свої люде.

Любить не оставить,

Дожидає, поки правда

Перед ними стане.»

Літературну композицію «Свою Україну любіть» представила Катерина Тихонова:

«Злоначинающих спини,

У пута кутії не куй,

В склепи глибокі не муруй.

А доброзиждущим рукам

І покажи, і поможи,

Святую силу ниспошли.

А чистих серцем? –  Коло їх

Постави ангели свої

І чистоту їх соблюди.

А всім нам вкупі на землі

Єдиномисліє подай

І братолюбіє пошли.»

Які актуальні слова! Шевченко, мов дивиться зараз на нас і пише їх сьогодні.

До сліз чуттєво виконав «Молитву за Україну» дует Ігоря Войтовича та Ігоря Курача:

«Україно, молюся за пам'ять

Убієнних за волю синів

І за тих, що у душах             запалять

Пломінь правди, щоб край заяснів!»

Гарну літературно-музичну композицію «Шевченко у наших серцях» представили учні Золочівської ЗОШ № 3 під керівництвом музкерівника Ірини Федорчук та учителя української мови та літератури Ірини Мельник.

Завершила віче народна хорова капела «Опілля» під керівництвом Михайла Болюбаша.

Священики спільно із золочів'янами помолились за Україну.

Академію-вшанування Великого Кобзаря у районному Народному домі розпочали голова районної ради Володимир Недзельський та  голова районного товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка Олександра Юськевич, які проводячи паралелі з сьогоденням наголошували на дарі Шевченка возвеличувати, пробуджувати, об‘єднувати український народ.

У вінок слави Кобзарю звучали пісні у виконанні народної капели бандуристок «Червона калина», народного вокального ансамблю «Пори року», народного ансамблю пісні і музики «Ясени» НД с. Ясенівці, ансамблю «Іскорки радості» Золочівського НВК, народного гурту «Січ», вокального ансамблю «Древо», дуету Ігоря Войтовича та Ігоря Курача, поета-пісняра, композитора Теодора Кукурузи, народної хорової капели «Опілля». Натхненно декламували поезії Тараса Григоровича Семен Ничвид, Галина Ніколяш, Марія Блозовська. Лауреат Всеукраїнських конкурсів Катерина Тихонова представила літературну композицію «Свою Україну любіть».

Уривок із літературної композиції Івана Вархоли «Доля Тараса» виконали учасники золочівського Народного театру.

* * *

У фойє Золочівського районного Народного дому відбувались майстер-класи з малювання та віршування, організовані управлінням з питань освіти, молоді та спорту Золочівської райдержадміністрації та ГО «Бужани» на чолі з Катериною Тихоновою. Народне журі визначило переможців. Серед тих, хто пробував себе у поезії, перемогла Катерина Дубина. У малюванні визначали переможців у трьох вікових категоріях. Відтак, подарунки від організаторів отримали Ліля Чучман, Віталій Булка, Надія Марценюк. Вартує також відзначити волонтерів, які суттєво долучились до цього заходу. А це – Іра та Наталя Кравець, Таня Гура, Надя Маркіна та Віталій Гура.

Також у фойє було представлено плакати, присвячені великому ювілею. Організатори призом відзначили актуальність плакатів Золочівського НВК «Школа радості»

* * *

Цього дня учні початкових класів Золочівської ЗОШ № 1 та їхні батьки провели флешмоб «Кобзарикова стежина». Учасники флешмобу створили живий ланцюг від мистецького салону «Вернісаж» до моста біля Золочівського замку. Діти та їх батьки тримали у руках Кобзарики, які виготовили, готуючись до свята, власноруч, синьо-жовті прапорці, повітряні кульки, квіти, портрети Тараса Шевченка. Усі виконали державний Гімн України. Юні українці співали «Думи мої» та інших патріотичних пісень.

У Золочівському замку відбулося відкриття виставки малюнків учнів Золочівської ЗОШ № 1, присвячених двохсотліттю Шевченка. Прекрасні дитячі роботи вражали своєю майстерністю та любов‘ю до Тарасового слова та України.

На подвір’ї  ЗОШ № 1 відбувся завершальний флешмоб «Ліхтарики – Кобзареві». Учні, вчителі, батьки та усі охочі із запаленими лампадками вишикувались числом 200.

Шевченко завжди актуальний. А нині – особливо.

Ірина ДОМАРЕЦЬКА
Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (0)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.