Новини Золочівщини
04:16, 03 січня 2014
2050
0

Порада психолога

Порада психолога
Admin
Фото: НУС

ЩОБ КОМП'ЮТЕР БУВ

ДРУГОМ І ПОМІЧНИКОМ

Думаю, багато батьків розуміють, що їхні діти, особливо підлітки, іноді потрапляють у полон до таких небезпечних явищ, як вживання алкоголю і наркотиків, тютюнопаління. Та сьогодні з‘явилась ще одна небезпечна залежність підлітків від комп’ютера – Інтернету, ігор, соціальних мереж «Контактів» чи «Однокласників». Комп’ютери є сьогодні в більшості сімей. Однак, комп‘ютери є як незамінними помічниками у роботі, навчанні, спілкуванні з друзями, так і руйнівниками. Бо надмірне захоплення ними підриває фізичне та інтелектуальне здоров’я, руйнує нервову систему і, як наслідок, робить залежну від комп’ютера людину не лише хворою, але і самотньою. Саме про залежність дітей від комп‘ютера сьогодні  ми розмовляємо із психологом Наталією Маркевич.

– Так, сьогодні комп’ютерні ігри, ігри онлайн, соціальні мережі, можливість долучитися до будь-якої, навіть найбільш забороненої в суспільстві інформації за допомогою Інтернету, немов спеціально створені для підлітків, нервова система яких ще не зміцніла остаточно. Адже дітям 12-16 років спочатку притаманні відсторонення від реальності, фантазування, схильність видавати бажане за дійсне тощо. Комп’ютер та Інтернет повністю задовольняють ці потреби, з їх допомогою можна стати, ким хочеш, у віртуальному просторі.

Крім того, у підлітковому віці складаються уявлення про моральність, добро і зло, які під впливом інформаційного потоку з комп’ютера і телевізора, можуть значно спотворитись.

Отже, ми не будемо докладно перераховувати всі шкідливі аспекти комп’ютерної залежності (це не тільки порушення зору та постави, роботи внутрішніх органів, тахікардія, порушення тиску, а й соціальна ізоляція, а в крайніх випадках – порушення психіки), а одразу перейдемо до проблеми комп‘ютерної  залежності, видимих ознак цієї недуги і методів позбавлення від неї.

– За якими ознаками можна розпізнати комп’ютерну залежність свого чада?

  Коли дитина проводить дуже багато часу за комп’ютером, забуваючи відволіктися на їжу та сон; через це знижується її успішність у школі; рідко виходить з дому, у неї майже або зовсім немає друзів; інтереси підлітка обмежуються тільки захопленням комп’ютером; ви помічаєте, що дитина стала дратівливою, або навпаки, виявляє байдужість до оточуючих.

– Як допомогти дитині позбутися Інтернет-залежності?

– Треба спробувати переключити увагу підлітка на щось інше. Для цього, насамперед, зверніть увагу на спосіб життя вашої родини – чи достатньо уваги ви приділяєте своїй дитині, чи є у вас свої інтереси і чи поділяє вона їх, як часто ви збираєтеся всі разом, щоб вийти на природу, сходити в музей, покататися на велосипедах… Якщо таких спільних інтересів у сім‘ї немає, спробуйте почати прямо зараз – поговоріть з підлітком, дайте зрозуміти йому, що вам насправді цікаві всі його думки і справи. Запропонуйте разом повести якийсь спільний захід.

Заняття спортом, подорожі та прогулянки, спілкування з друзями, інтереси яких ширші, ніж життя онлайн – все це сприяє появі нових життєвих цілей і пріоритетів у молодої людини. Головне, щоб ваші з ним стосунки були не формальними, а щирими і доброзичливими. Адже досить часто діти потрапляють в залежність саме через брак батьківської любові та уваги.

Треба допомогти дитині  бути впевненою в собі, і обов‘язково показати, що існують інші захоплення, в яких можна досягнути успіху, пояснити, що віртуальний світ – не завжди позитивний. Запишіть дитину у гурток за інтересами або відправте відпочивати в дитячий табір, а там з‘являться реальні (невіртуальні) друзі. Втім, навчити підлітка спілкуватися з однолітками може допомогти і дитячий психолог, до якого варто звернутись за допомогою, коли комп’ютерна залежність затягнулась.

Як стверджують комп’ютерники, є ряд антивірусів, з допомогою яких можна обмежити доступ до небажаних ресурсів Інтернету, так званий «Батьківський контроль», яка також допоможе обмежити час роботи дитини за комп‘ютером. Ці та інші прийоми можуть допомогти батькам у вирішенні проблеми з комп’ютерною залежністю їхніх дітей. Однак, важливо пам‘ятати, що ваша дитина індивідуальність, особистість –  єдина і неповторна. А тому те, що легко і просто використали ваші сусіди в роботі зі своїм чадом, може вам не просто не допомогти, але й остаточно зіпсувати ваші стосунки з дитиною. І, навпаки, вам з успіхом вдається використати прийом, яким не змогли скористатись інші батьки. Лише ваша батьківська і материнська любов, почуття відповідальності за майбутнє своєї дитини і всієї родини, праця, навчання і творчість допоможуть вибратись з тенет всесвітньої павутини на простори реального багатогранного, такого цікавого і невимовно складного життя.

Станьте своїм дітям найкращими друзями, підніміться до їхнього рівня, нехай ваша сім‘я буде найщасливішою, найдружнішою, найкращою…

 

Розмовляла

Ірина ДОМАРЕЦЬКА

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (0)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.