Новини Золочівщини
02:12, 09 тра 2014
1154
0

"Сильні громади зможуть самі протистояти сепаратизму"

Admin
Фото: НУС

Уже тривалий час ситуація в Україні залишається незмінно напруженою. Українці шукають і не завжди знаходять відповіді на питання: що ж насправді відбувається в Україні? І не тільки на сході чи півдні нашої держави, а й у Києві – в широких коридорах, просторих кабінетах нашої влади. У людей виникає багато «чому?», а у відповідь лунають незрозумілі заяви або мовчання, ухилення від відповіді. Виборча президентська кампанія проходить якось мляво, не приносить інтриги у політичне життя держави. Навіть уважно вчитуючись у виборчі програми кандидатів, народ розуміє, що чи не всі вони обмежуються загальними заявами, не виносячи на суд людський конкретних пропозицій. Майже всі кандидати ведуть себе так, ніби вже наперед все вирішено, хто буде Президентом, а вибори – це просто формальність, під час якої електорат має просто легітимізувати вже нинішній стан справ.

А як у Золочеві? Чим живе золочівська громада, міська влада, міський голова? Про це та інше розмовляємо із міським головою Золочева Ігорем ГРИНЬКІВИМ.

– Зрозуміло, що всіх нас, в першу чергу, хвилює ескалація напруженості на півдні та сході нашої держави. Але життя, попри все, йде, і ми зобов'язані у повному обсязі забезпечувати життєдіяльність нашого міста. До чого ми, власне, і покликані громадою. Жаль, але сподіватись на повномасштабне матеріальне і фінансове забезпечення проектів, які були задумані і заплановані нами у попередні роки, ми не можемо. Проте треба зробити все можливе, щоб протягом цього року завершити розпочате. І, коли в державі вже буде мир та спокій, працювати над іншими, новими проектами. Де можемо, ми обходимося власними силами, коштами місцевого бюджету, до якого тривалий час не можемо внести зміни через те, що не відбувається сесія міської ради. Але є масштабні, об'ємні роботи, де наших коштів замало, необхідна фінансова підтримка з Києва.

Для прикладу, на початок року для продовження робіт у центральній частині міста, на вулиці Г. Сковороди з необхідних 9 млн. грн. ми мали призначеними з державного бюджету України 2,8 млн. грн., ще 500 тис. грн. – передбачили в міському бюджеті на цей рік. Надіялись на субвенцію з обласного бюджету – 1,5 млн. грн. та за таких обставин розпочали будівельні роботи. Однак, у березні Верховна Рада України скоротила видатки з Державного бюджету і кошти в сумі 2,8 млн. грн. у нас забрали. У цій ситуації мусимо розуміти, що необхідно вишукати кошти на завершення будівельних робіт, оскільки цей проект був приурочений до 200-річчя з дня народження нашого генія – Маркіяна Шашкевича. Окрім цього, на території виконання будівельних робіт знаходяться два наших храми, пам’ятки національного значення, – Церква Воскресіння Господнього та костел Успіня Пресвятої Діви Марії.

Одним із важливих питань є погашення кредиторської заборгованості за виконані роботи у 2013 році. Для прикладу, в 2013 р. виконано робіт з капітального ремонту вуличного освітлення на суму 300 тис. грн. і кошти виконавцям не проплачені. Сьогодні уже середина травня, а рішення міської ради про перегляд бюджету та повернення заборгованості не прийнято. Запитання – чи захочуть виконавці надалі мати з нами справи, якщо ми зволікаємо із прийняттям рішень?

Дуже сподіваюся, що депутати розуміють складність і важливість цієї справи, прийдуть на сесію, а прийшовши, приймуть необхідне рішення. А відтак, роботи на бульварі Г. Сковороди буде продовжено. Якщо депутати не проголосують за необхідне рішення, то роботи на вул. Сковороди під загрозою зриву, а у власників світильників виникне право їх демонтувати через неоплату. У порядок денний сесії внесено ряд питань. Всі вони важливі, але є такі, які слід було вирішувати терміново, ще вчора. І тут знову потрібна добра воля та розуміння депутатів. Чи захочуть окремі депутати піти назустріч міській громаді і міському голові, покаже час.

Та все ж хочу публічно звернутися до всіх і до кожного депутата міської ради, керівників осередків політичних партій. Шановні обранці громади міста, якою б не була ситуація на політичній шахівниці України, інтереси міської громади не повинні бути ущемлені. На наступній сесії проголосуйте за необхідні всім нам рішення. Адже стан, коли гірше – тим краще, не для нас.

– Чи буде і, якщо так, то коли, підвищення тарифів на комунальні послуги?

– Є речі, які ніби існують поза нашими бажаннями та нашою волею. Стрімкий ріст цін на енергоносії, пальне тягне за собою як такий же стрімкий ріст цін на товари народного вжитку, ліки та інше, так і подорожчання тарифів на комунальні послуги. Тим більше, що цього жорстко вимагає Євросоюз. Розумію, що основний тягар економічних негараздів, як завжди, буде покладено на плечі людей. Як міський голова і як простий споживач я, зрозуміло, проти підвищення тарифів на комунальні послуги. Тому ми в Золочеві будемо противитися цій тенденції максимально довго, наскільки зможемо.

– Ігоре Михайловичу, попри мляві намагання київської влади зупинити сепаратистські і екстремістські настрої на півдні і сході України, якихось видимих позитивних наслідків не видно. Як, на Вашу думку, слід вирішувати оцей клубок проблем в державі?

– Потрібно зрозуміти, що є важливим і потребує негайного, першочергового вирішення, а що може почекати.

Розпочату антитерористичну операцію необхідно проводити професійно і рішуче, не зважаючи ні на що. Зараз саме та ситуація, коли м’якість і нерішучість не робить із ворога друга, а тільки збільшує його вимоги, робить його ще більш нахабним, впевненим у безкарності. Приклад Криму є тому підтвердженням. І не дай, Боже, дочекатись ще якогось референдуму. Сепаратистів і терористів треба було зупиняти ще вчора, бо після 9 і 11 травня ситуація може вийти з-під контролю.

У жодному разі не можна допускати федералізації України, бо це перший крок до втрати соборності і незалежності. Тільки унітарна держава та державна мова в державних установах – тільки українська, а в побуті чи в приватних школах – яку хто бажає. Негайно зупинити забавки в децентралізацію і парламентаризм. Це не менш небезпечне явище, аніж федералізація.

Тільки жорстка Президентська вертикаль тягне таку ж жорстку відповідальність влади. Де відповідальність парламенту, – там не відповідає ніхто.

– Зараз багато говорять про реформу місцевого самоврядування на державному рівні. Яке Ваше бачення цієї реформи?

– Зрозуміло, що сьогодні є багато питань до всіх гілок влади, в тому числі місцевої. Є критично низький рівень довіри до влади і це виправдано з точки зору тих подій, які відбуваються в Києві та на місцях. Політичні амбіції беруть верх над професіоналізмом. Політичні партії, на жаль, не консолідують, а роз’єднують українців. За таких умов, реформувати місцеве самоврядування ми не зможемо. Вважаю, що після президентських виборів український народ має відстояти повноваження нового Президента України, щоб не зробити з нього "весільного генерала", негайно внести зміни до основного закону, провести позачергові вибори до Верховної Ради та місцевих рад, і лише після цього на базі народної довіри приступити до реформування органів місцевого самоврядування.

Зараз нам намагаються нав'язати постулат, що розвиток місцевого самоврядування виключає існування міцної президентської вертикалі. Це неправда. Розвинуте місцеве самоврядування, коли місцеві громади володіють широкими правами і обов'язками одночасно, не виключає міцної президентської вертикалі, а органічно доповнює її, стає її основою. Організаційно і фінансово сильні місцеві громади зможуть самі, у значній мірі, протистояти спробам сепаратизму і стати великою підмогою центральній національній владі. Але це – в майбутньому. Нагально в державі треба погасити вогнище сепаратизму. А в Золочеві – вирішити, насамперед, бюджетні питання.

Розмовляла
Наталія ГУРСЬКА

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (0)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.