Новини Золочівщини
21:55, 19 березня 2014
1752
0

Весна – сезон мандрів просторами Золочівщини

Весна – сезон мандрів просторами Золочівщини
Admin
Фото: НУС
Сонячно-весняна мелодія природи Національного природного парку «Північне Поділля» розкриває свої обійми для усіх, хто любить мандрувати просторами рідного краю. Адже після малосніжної зими до нас, в оцей несказанно мальовничий куточок Україну, з неабиякою впевненістю завітала рання весна. З перших своїх днів вона по-материнськи оберігала, плекала та накопичувала безмежжя сонячного світла й тепла для того, щоб сьогодні воднораз виплеснути його назовні й розбудити приспане многоцвіття рослинності, додати мелодійності щебету дзвінкоголосого птаства, а людям подарувати віру й надію у день прийдешній.
Навесні піша чи велосипедна мандрівка мальовничими територіями НПП «Північне Поділля», схожа на подорож у казкову країну. Для туристів однією із найпривабливіших таких ділянок парку на Золочівщині є заліснена територія навколо гори Вапнярка та скелі Великий камінь, що в околицях села Новосілки.
Мабуть, не кожен мандрівник знає, що гора Вапнярка є комплексною пам’яткою природи державного значення, загальною площею 309,8 га. Природа її скомпонувала із вапняків та тортонських карбонатних пісковиків, які відслонюються на вершині гори й, унаслідок вивітрювання, із них утворилися своєрідні казкові форми. На кам’яних відлогах гори збереглися елементи наскальної кальцієвої та петрофільної флори, які є рідкісними для цієї території України й можуть бути досить цікавими для бріологів-аматорів.
Без перебільшення можна сказати, що комплексна пам’ятка «Гора Вапнярка» є унікальною, за своєю геоморфологією, ділянкою Національного природного парку «Північне Поділля». Вона вкрита високопродуктивними мішаними лісами з рідкісними угрупованнями, серед яких переважають букові лісостани. Щодо інших рослин і які занесені до Червоної книги України, то тут трапляються булатка довголиста, любка дволиста, лілія лісова, гніздівка звичайна, зозулині сльози яйцевидні тощо. Також на цій території можна побачити такі екземпляри флори як гвоздика перетинчаста, горицвіт весняний, друк германський, лопух дібровний, які вважаються регіонально-рідкісними ботанічними видами.
Окрім розмаїття флори, у лісах навколо комплексної пам’ятки природи «Гора Вапнярка» увагу туристів приваблює нечисленна кількість птахів. Тут можна побачити дятла чорного, жовну зелену та лелеку чорну, які внесені до Червоної книги України, синицю довгохвосту, одуда, іволгу, синицю блакитну, які знаходяться під охороною Бернської конвенції. А ще в лісах гори Вапнярка стрічається волове очко – один з найменших європейських птахів. Маса тіла цієї пташини становить 9-11 г, довжина – до 10 см.
Для туристів ентомологів-аматорів на цій території парку безперечно буде цікаво зустріти жука-носорога, який є рідкісним у нашій місцевості, червонокнижного метелика махаона та інших принадливих комах.
Проте, найбільшу зацікавленість і дивовижність у туристів цієї території парку викликають віковічна скеля геологічної пам’ятки природи «Великий камінь» – унікальний геологічний останець вапнякових порід, місце використання регіонально-рідкісних видів наскальної флори, що має важливе значення для аналізу геологічної і геоморфологічної історії нашого краю.
Плануючи туристичні походи по Гологірському горбогір’ю, слід пам’ятати, що тут є дуже багато територій, відведених під природоохоронні об’єкти, які належать Національному природному парку «Північне Поділля». Отже, для турпоходів мандрівникам необхідно погоджувати свої маршрути з адміністрацією парку та дотримуватися певних правил поведінки й техніки безпеки. Не забуваймо, що територія Гологір – це своєрідний природний музей у поєднанні із ботанічним садом та зоологічним парком, який необхідно плекати й оберігати. Відтак, адміністрація НПП «Північне Поділля» звертається до кожного, хто збирається мандрувати стежками чарівних Гологір, з проханням не засмічувати та не нищити природні угіддя й допомогти нам зберегти унікальну природність мальовничих ландшафтів краю Північно-Подільської височини для майбутніх поколінь.

Відділ рекреації та туризму
НПП «Північне Поділля».

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (0)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.