Новини Золочівщини
03:35, 21 лютого 2014
3075
0

Любов до саду закладена з дитинства

Любов до саду закладена з дитинства
Admin
Фото: НУС

Наближається весняна пора, а з нею і час садити, вирощувати, що кому до душі. «Де купити добру яблуньку?». «У селі Вороняки, в Романа Купчика, там справді добрі саджанці», – підслухала якось  у місті розмову двох чоловіків. То хто ж такий цей чоловік і чи справді у нього «добрі саджанці» вирішила запитати у нього самого. Отож гостем нашого часопису сьогодні є Роман Купчик із села Вороняки, який робить нашу українську справу, вирощуючи садовину та передаючи свій безцінний досвід усім бажаючим.

– Вороняки славились здавна садами, торгували яблуками не лише на місцевих ринках, а й возили продавати садовину у Москву. У моїх рідних теж був великий сад, який плекали не один десяток років. Зрозуміло, що любов до саду у нас з братом закладена з раннього дитинства. Проте зайнялись серйозно садівництвом наприкінці 90-х. Найважче було зрізати і викорчувати старий сад, який справді віджив своє. Тоді ще жили бабця з дідом, доводилось за кожне дерево бігати питати чи можна. Інколи доводилось дуже наполегливо відвойовувати ту чи іншу яблуню. Але все ж справу було зроблено. Залишилась на подвір’ї лише одна яблуня, якій, напевне, років сто. Під нею збираємось літом усією родиною. Далі потрібно було засадити сад. У цей час поради і допомоги не чекали ні від кого. У лісі шукали дичку. Нащеплювали. Трохи згодом довідались, що у Неслухові є Львівська дослідна станція садівництва. Поїхали туди не лише за саджанцями, а й за досвідом. Потроху освоїли цю непросту справу. Потім почали їздити на виставки у Київ, Львів. У час, коли ми починали, на Золочівщині професійно садівництвом ніхто не займався.

 

 

 

– Зараз вирощуєте саджанці у великих кількостях, торгуєте ними на ринку.

– Так, торгуємо на ринку. Щоправда і зараз багато хто не вірить, що самі вирощуємо саджанці. Таких запрошую додому, щоб подивились і переконались. Садова площа – майже 1 га.

– Що порадили б молодим садівникам, які планують закладати сад?

– Перш за все, поставитись до справи відповідально. Звернути увагу на посадковий матеріал. Скажімо, на лісовій дичці – дерева довговічні, сильні високі. Такі садили наші діди. Зараз є різні категорії підщеп (дичка – авт.), які поділяються на слаборослі, середньорослі, сильнорослі. Якщо, для прикладу, людина купить деревце на слаборослій підщепі і посадить у старому саду, то практично з такого дерева не виросте нічого путнього. Такі саджанці на слаборослих підщепах більш розраховані для промислових садів і потребують ретельного догляду, оприскування тощо. Для садівників-любителів, дачників я б порадив придбати саджанці на середньорослій, 106 підщепі. Вони більш стійкі до наших кліматичних умов, менш піддаються хворобам та не так сильно поражаються шкідниками. Таке дерево сягатиме 4- 5 м у висоту, а вік його до 50 років. Якщо садити на слаборослій підщепі то вік такого дерева менший – 15–20 років. До того ж середньоросла прищепа менш вразлива до різного роду захворювань.

– А якщо до справи береться новачок? Є якийсь певний набір секретів, щоб те дерево, придбане на ринку, прижилось?

– Насамперед, до кожної справи потрібно підходити з любов’ю. Якщо ти цього не любиш, у тебе нічого не вийде. Бажано не садити молодого плодового дерева біля старих дерев. Старше дерево може бути уражене хворобою чи шкідниками. При вітрі, дощі це передається й молодому саджанцю. Коли садимо дерево, не варто забувати про підживу. Найкраще – це перегній. Якщо таке деревце не дає приросту із перших років, то згодом теж буде себе поводити так само. Потрібно також звертати увагу на сорти дерев. Не варто гнатись за екзотичними новими сортами. Немає гарантії, що кожен завезений сорт до нашого району приживеться і буде плодоносити.

– Які роботи зараз проводите у саду, що є зараз на порі у садівників?

– Зараз займаємось обрізуванням дерев. Це дуже важливо. Обрізуємо не лише сухі гілки чи хворі, як дехто думає, а й здорові з метою правильно сформувати крону. Є різні сорти яблунь. Кожна має свою крону. Є такі, що ростуть, як тополя, вверх. Деколи не лише обрізаємо, а й фіксуємо, підв’язуємо шнурками гілки так, щоб росли під кутом 45 градусів. Щодо обрізування хворих дерев, то категорично не раджу обрізувати однією і тою ж пилою чи сікатором хворе дерево, а потім – здорове. Знаю з власного досвіду, таким чином перенесете хворобу на здорове дерево.

– Якщо говорити про хвороби, то які з них найчастіше вражають садові дерева і що порадите зробити, щоб врятувати уражене дерево?

– Садівники часто зустрічаються із такою хворобою як рак дерева. Можу порадити тим садівникам, які мають достатньо часу, скористатись простим, «дідівським» способом. Цей метод також дієвий, коли кору обгризли зайці, чи сильний морозяний  вітер пошкодив дерево так, що утворилась тріщина у корі. Отож, беремо свіжий коров’як та глину у рівних пропорціях, перемішуємо до однорідної маси. Далі беремо садовий ніж і обрізаємо усі болячки до чистого. Після цього слід зробити дезінфекцію мідним купоросом, висушити. На обрізане місце накладаємо отриману суміш та пов’язуємо простою, не синтетичною, тканиною. Таку пов’язку тримаємо до пізньої осені. Восени пов’язку знімаємо, очищуємо від глини і вже бачимо, що воно «заживає».

– Яким чином обробляєте сад?

– Хімікатів в обробці і підживлені саду практично не застосовую. У мене діти, які їдять яблука із саду. Лише від раннього шкідника обробляю. Обов'язково обробити дерева навесні до розпускання бруньок залізним купоросом та бордоською рідиною.

 – Якби мали можливість повернутись назад, у минуле, Ви б обрали інший шлях чи все ж шлях садівника?

– Безперечно. Єдине, де припустився помилки, це те, що сад посадив на місці старого. Це був важкий шлях. Адже садові дерева найкраще садити там, де було поле. А якщо там був старий сад, то вартувало б дати землі перепочити, набратись снаги. Зараз садимо сад уже по другому колу. Раніше посадили карликові дерева. У саду, де навколо косять траву, не рихлять землю, такі дерева садити є помилкою. А оскільки у нас сильні вітри слаборослу підщепу треба підв’язувати, пильнувати. Багато дерев потрібно просто замінити.

 

 

Розмовляла

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (0)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.