Наука
22:35, 27 лютого 2014
1938
1

Персональний комп'ютер чи ноутбук?

Персональний комп'ютер чи ноутбук?
Admin
Фото: НУС

Щораз цифрова техніка стає доступнішою. Сьогодні не здивуєш когось наявністю стаціонарного комп‘ютера, ноутбука, нетбука, чи, навіть, планшета. А як правильно підійти до вибору комп’ютерної техніки і чи потрібно гнатися за різними віяннями моди? У цій статті спробуємо зважити всі плюси і мінуси ноутбуків, нетбуків та стаціонарних комп‘ютерів.

Перед тим, як купувати комп’ютерну техніку, потрібно визначитись для яких потреб вона буде використовуватись, хто нею буде користуватись та на який рівень швидкодії (а, відповідно, і ціни) маємо розраховувати.

Ну, звичайно, і всім, мабуть, буде зрозуміло, що для потреб студента найкращим вибором буде ноутбук, «але може краще нетбук» спитаєте – так, тут теж слід розділити на «вагову» категорію, якщо користувачу (не тільки студенту) доводиться часто подорожувати чи то б пак просто їздити з навчання чи з роботи додому – найкращим варіантом буде невеликий нетбук з точки зору компактності.  Його легко можна сховати у жіночу сумочку, витягти на парі чи в лабораторії, в дорозі, бо він не займає багато місця.  Одна моя знайома, яка часто подорожує авіатранспортом різними куточками нашої планети помінялась з родичкою, віддавши їй доволі потужний ноутбук, а собі залишила маленький нетбук. За технічними характеристиками такі нетбуки є мінімально потужними, враховуючи невеликий розмір екрану від 7 дюймів (переважно, це моделі з 10.1 дюйма), у них досить довго тримає заряд батарея,  ще такі нетбуки називають «журналістськими», оскільки їх переважно використовують для не складних завдать, як набір-перегляд текстів, розмови по скайпу, Інтернет серфінг (це так по-модному зараз називають перегляд сторінок та сайтів в Інтернеті та пошук інформації), перегляд пошти та ін. У таких нетбуках немає засобу (CD-ROM) для читання DVD- та компактдисків. Завжди є безпровідний WiFi адаптер для бездротового підключення до мережі і у більшості вбудована веб-камера. Ціновий діапазон таких пристроїв починається в середньому від 250–300 доларів США у залежності від виробника та технічних характеристик та переважно з однорічною гарантією в Україні. Слід вказати, що два однаковісіньких нетбука однієї фірми виробника, але з різною ємністю акумуляторних батарей – звичайною на 1–2,5 години і посиленою до 6–8 м годин, будуть суттєво відрізнятись ціною. Хочу також зазначити, що всі комп’ютерні комплектуючі та готові пристрої виробляються за межами України і тому в переважній більшості ціни прив’язані до обмінного курсу іноземної валюти. Ось так коротенько про нетбук.

А як же бути тим студентам та вчителям та й звичайним користувачам кому потрібно займатись графікою, бухгалтерією, створювати презентацію, чи просто подивитись фільм чи побавитись іграшкою?  Звичайно, тут потрібен ноутбук.

Ноутбуки – це фактично переносні комп’ютери, а деякі з сучасних моделей можуть бути за своїми технічними характеристиками, навіть, потужнішими за стаціонарні комп’ютери. Стандартним розміром екрану чи, правильніше, найпопулярнішим є розмір 15,6 дюйма – цього достатньо, для більш-менш комфортної роботи в Інтернеті, перегляду кіно, розмови по скайпу чи звичайної  гри. Більшість ноутбуків, а, точніше, всі нові ноутбуки, мають вбудовану веб-камеру, WiFi-адаптер для користування безпровідним Інтернетом (тут прохання не плутати з 3G/4G Інтернетом, який використовує SIM-карту мобільного, або іншого оператора надавача послуг, як правило, не дуже швидкісного, але все ж таки Інтернету). Ще доволі часто ноутбуки мають пристрій для читання-запису дисків, змінну батарею, кардрідер для читання-запису цифрових флеш носіїв (наприклад, з фотоапарата, відеокамери, мобільного телефону тощо), а також цифровий вихід на сучасний телевізор рідше монітор, який в поєднанні з використанням певного програмного забезпечення та спеціального кабелю дозволяє перегляд високоякісного цифрового зображення на телевізорі високої роздільної якості тощо.  А от щодо швидкодії ноутбука та його технічних характеристик, то тут треба виходити з реальних потреб і тих завдань, які він повинен виконувати та  можливостей вашого гаманця. Приблизна ціна ноутбука починається від простого (мінімально – нормального) 310–350 у. о. з річною гарантією, середньо-потужного у межах 500 у.о. та потужні від 650–750 і до 2000.

Враховуючи той факт, що нет- та ноутбук це переносні комп’ютери створені більш для потреб людей, яким доводиться працювати в різних умовах та місцях,  не будемо забувати про такий варіант, як стаціонарний комп’ютер. Враховуючи сучасні ціни між ноутбуком та звичайним комп’ютером різниці майже не відчутно, за одні ті  ж гроші ноутбук буде мати хіба що менший екран, в той час як монітор комп’ютера починається від 19 дюймів і більше. Щодо технічних характеристик, то стаціонарний комп’ютер потрібно обирати, враховуючи потреби користувача. У переважній більшості розмір монітора вибирають від 21,5 дюйма,  а «начинку» системного блоку, як вже прозвучало – від потреб і можливостей гаманця, але слід враховувати, що системний блок для обізнаних – це фактично конструктор, в який ви можете добавити пам'ять, доставити потужну відеокарту чи ще один додатковий жорсткий диск  та навіть замінити процесор  і хоч у вас навряд чи буде така потреба, але саму таку можливість  розглянемо детальніше. Ось неприємний приклад роботи будь-якого комп’ютера чи ноутбука – попалась бракована планка пам‘яті чи полетів жорсткий диск прикрість, але випадок гарантійний – йдемо до продавця. У випадку з ноут- чи нетбуком вам доведеться здавати на гарантійне обслуговування весь пристрій, навіть, зарядне і, не дай Боже, щоб ви загубили коробку чи гарантійний талон. Тижнів зо два будете без «бука» – це якщо купили у досвідченого продавця, у якого не виникає непорозумінь з фірмою постачальником, а якщо наслідуючи модним віяння «купив в Інтернеті», то ще й доведеться стратитись на пересилку до продавця і назад, а це додаткові витрати  часу і грошей, а в гіршому випадку вас відправлять самостійно шукати сервісний центр конкретного виробника, який переважно розташований в обласному центрі. Тому, враховуючи розбірно-збірну конструкцію комп’ютерного системного блоку, в якому достатньо замінити (у досвідчених  продавців, навіть, на тимчасову) одну запчастину і вже того ж, або на наступний день ви далі  працюєте, додайте сюди термін гарантійного обслуговування «стаціонарника» –  2, а в деяких продавців 3 роки, то це вагомий аргумент на противагу ноутбуку.

Також треба врахувати таку річ як чистка. Оскільки вентилятори крутяться, то пилюка збирається, забиває радіатор і це дуже негативно впливає на роботу, аж до повної поломки чи перегрівання основного чіпа. У випадку стаціонарного комп’ютера – відкривається бокова кришка 10–20 хвилин і все готово, або ж в грошовому виразі 25–50 грн., в той час коли нет-ноутбук доведеться розбирати в багатьох випадках повністю і бажано, щоб це робив фахівець, бо можна розібрати – скласти, а робити він не буде…і ціна питання такої послуги від 100 до 200 грн., адже займає багато часу. Та ж ситуація з банальною заміною клавіатури: скажімо, розлилась кава, чи дитина перевернула чашку з молоком – саме ту, що не розливається. У випадку з ноутбуком, клавіатура коштуватиме від 25 у.о. + доставка + заміна і ще приблизно робочий тиждень чекатимете, на противагу стаціонарнику, ціна клавіатури якого від 50 грн. і самостійно поміняли, затративши п‘ять хвилин і трішки нервів. Звичайно, хтось скаже можна підключити до «ноуту» зовнішню клавіатуру (ту, що до стаціонарного підходить) – так, але це вже, м’яко кажучи, трошки не те. На початку нашої розмови ми ставили собі запитання: під які потреби і хто буде користуватись? Однозначно, якщо у вас в помешканні є маленькі живчики, які «ніколи нікуди не пхають свого носика і пальчики, і, взагалі, дуже чемні», маєте місце і можливість – однозначно, стаціонарний комп’ютер з трішки більшим монітором, адже не секрет, що при наявності Інтернету всі фільми, мультфільми, улюблені серіали зараз дивляться на комп’ютері, трохи діти підросли чи вже дорослі – доставити відеокарту буде не складно. Навчаєтесь – є потреба в мобільності – однозначно купуєте ноутбук, треба щось простеньке і маленьке – вибираємо нетбук. На жаль, в одній статті не можливо  зробити повної характеристики комп‘ютерної техніки, а тому в наступних намагатимемось  поговорити про такі віяння моди, як планшет, смартфон та  їхні підвиди.

 

 

Ірина ДОМАРЕЦЬКА
Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (1)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.