Укрaїнa
00:28, 12 квітня 2014
1904
0

Страсний тиждень

Страсний тиждень
Admin
Фото: НУС

З понеділка розпочинається Страсний тиждень. У християнстві всі дні Страсного тижня звуться Великими – Великий Понеділок, Великий Вівторок і так далі, також вживається епітет Страсний.

У православ’ї в перші три дні Страсного тижня відбувається літургія Передосвячених Дарів, у Великий Четвер і Велику суботу – літургія Василя Великого, у Велику п’ятницю літургія не здійснюється, виноситься Плащаниця, увечері служиться Канон Плачу Богородиці.

Великий піст складається з Великої Чотиридесятниці і Страсного тижня. Богослужінню в страсний тиждень надається особливе значення.

У Страсний тиждень піст особливо суворий.

У Великий понеділок згадується старозавітний патріарх Йосип, проданий братами в Єгипет, як прообраз стражденного Ісуса Христа, а також євангельське оповідання про прокляття Ісусом безплідної смоковниці, що символізує душу, яка не приносить духовних плодів – істинного покаяння, віри, молитви і добрих справ.

У Великий вівторок згадується викриття Ісусом фарисеїв і книжників, а також притчі, сказані Ним у Єрусалимському Храмі: про данину кесареві, про воскресіння мертвих, про Страшний суд, про десять дів і таланти.

У Велику середу християни зі скорботою згадують про зраду Юдою Іскаріотом свого Вчителя і про 30 срібняків.

Також згадується грішниця, яка, обмивши сльозами і помазавши дорогоцінним миром ноги Христа, підготувала Його таким чином до поховання.

У Великий четвер згадують про таємну вечерю, обмивання Христом ніг учням, молитву Христа в Гефсиманському саду і зраду Іуди.

У Велику П’ятницю – про суд, розп’яття і хресну смерть Христа.

У Велику суботу – про перебування Христа у гробі. Освячення пасхальної їжі. У суботу в Єрусалимі сходить благодатний вогонь.

І нарешті в неділю настає найбільше свято християн – Великдень.

У народі Страсний тиждень мав безліч назв – Червоний, Великий, Святий, Білий тиждень, Чистий тиждень.

Протягом усього тижня велась підготовка до головного свята: мили столи, лави, вікна, двері. Білили піч, а то й стіни. Вискрібали, вимивали підлогу, витрушували доріжки, перемивали посуд. З четверга до суботи йшло приготування у печі й у дворі: господині пекли паски, фарбували яйця, запікали м’ясо; чоловіки прибирали у дворі, заготовляли дрова на час свята та ін. Селяни намагалися бути небагатослівними, як і протягом всього посту.

Леся ГОРГОТА

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (0)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.