Новини Золочівщини
10:28, 31 жовтня 2016
586
0

Богдан Гаврилишин: "Люди, які зараз при владі, не зроблять реформ"

Богдан Гаврилишин:
Gazeta
Фото: НУС
24 жовтня помер відомий економіст і меценат 90-річний Богдан Гаврилишин. Мав почесний ступінь доктора права п'яти університетів, автор більше ста статей з менеджменту, нагороджений орденами Свободи і Ярослава Мудрого V ступеня. У своїх прогнозах останніх років Богдан Гаврилишин заявляв, що майбутнє України – за молоддю, оскільки нинішня політична еліта на масштабні зміни не здатна. Пропонуємо кілька цитат з його інтерв'ю.
Україна потребує тотальних змін і трансформацій. Саме трансформацій, а не революцій. Бо ті, хто вміють робити революції, не мають знань і навичок для управління повсякденним життям держави.
Як на мене, є тільки чотири держави, де головні показники якості життя (повна політична свобода, певний рівень добробуту, соціальна справедливість i співжиття з природою) дотримано сповна. Це – Норвегія, Швеція, Швейцарія, Австрія.
Зараз у світі склалася така ситуація, що всі дедалі менше виграють, а більше програють. Тому нам потрібно переходити на нову парадигму – де б усі щось вигравали. Для тої парадигми потрібні два елементи: універсальна декларація обов'язків і перехід на співпрацю.
Людині доконче потрібно мати дві точки зору, так само потрібно мати дві вищі освіти – це запорука її мудрості.
Ми – народ доволі м'який, не дуже войовничий. Тому нас легше підкорювати, тому що ми не підкорювали інших ще з часів Стародавньої Русі.
Найгірше було українцям під Московською імперією, імперією Романових. Ця імперія справді розрослася на всі боки і підкорила багатьох. Звідки це у них? Очевидно, сильний вплив на національний менталітет мали Чингісхан та його нащадки.
Характер людей може змінюватися. І цілого народу теж. Це не відбувається швидко, але з часом можна і змінити. Візьміть для порівняння, якими були німці Гітлера і які німці тепер. Залишилися тільки позитивні риси того минулого – вони дисципліновані індивідуально, вміють працювати добре і організовано, тобто схильні до громадської дисципліни. Але немає тієї колишньої суспільної люті німців, бажання завойовувати інших. Не сумніваюся, що українці не менш придатні до вдосконалення.
Ми могли б багато чого зробити для світу, тому що він взагалі хворий. Хвороба – це коли людина не має ніякої духовної цінності. Збереглися тільки матеріальні. А ми не такі. Погляньте на Росію. Найбільші природні ресурси, якщо порівняти з будь-якою країною світу. Але Росія не дуже наближається до авангардних економік світу, хоча і має сильну науку. І все це не працює на людей. Там погана влада.
Цей світ уже багатополярний, у цьому напрямку і буде розвиватися. США залишаться між лідерами, але не завжди як перша скрипка. Товариство в клубі лідерів їм складе Китай, який, до того ж, не зможе так стрімко зростати економічно, як два останніх десятиліття. Там уже накопичилося чимало проблем – як економічних, так і екологічних, з якими їм доведеться справлятися. І все ж це вже третя економічна міць у світі – після Америки та Європейського Союзу, і з цим не можна буде не рахуватися. Далі – Індія. Нещодавно там відбувається швидкий економічний розвиток. Бразилія вийшла на міжнародну сцену досить сильно, і є шанс, що вона не зупиниться.
Кравчук, який пройшов особисту складну трансформацію з комуністичного ідеолога в патріота України, запросив Чорновола до себе і сказав: «Слухайте, ідіть у владу, будемо разом. Яких потрібно віце-прем'єрів і міністрів – запропонуєте, і будемо працювати разом». Але Чорновіл відмовився, і не була використана можливість привести у владу людей з новим баченням. Я добре знаю про ті події, бо був радником Кравчука в той час. Усюди у владі залишилася номенклатура, яка звикла діяти в своїх інтересах, а не в інтере-сах людей.
Українські олігархи – це паразити. І мене інтригує питання, як за умови їх наявності трансформувати країну. Треба не трошки тут реформи додати, трошки там реформи додати; потрібно тотально трансформувати і наш політичний лад, і нашу економічну систему, і нашу соціальну систему. Але ті люди, які зараз при владі, не зможуть цього зробити.
Серйозно трансформувати країну зможуть тільки ті, кому зараз по 20-35 років. По-перше, нинішня молодь трохи знає іноземні мови. По-друге, це покоління використовує сучасні методи роботи – інформаційні системи, Інтернет. По-третє, вони менше крали б. Уже не так багато залишилося, що можна вкрасти. І тому що вони – великі ідеалісти, бо не виховувалися в середовищі радянської номенклатури і в період «дикого» накопичення капіталу 1990-х років.
Ми могли б одним махом вигнати 80 відсотків суддівського складу. Звільнити дві третини бюрократів. Знизити кількість регуляцій. Якщо людина не зажадає 25 папірців для відкриття бізнесу, а тільки два, то вже не має кожен раз платити хабар. Це – кращий спосіб боротися з корупцією, ніж щоразу стежити, хто дає або бере хабарі. Але не можемо це все робити, тому що це виходить за межі чинного законодавства. Тому і процес реформування такий повільний.
Інновація – це в першу чергу зміна структури економіки. Україні потрібна тотальна трансформація. Фундаментальні зміни повинні торкнутися всіх органів влади. Нинішнє політичне середовище треба повністю міняти. Також – реформувати соціально-політичну систему. Якщо почати вже, то реальні зміни побачимо за 7-8 років.
Я був у 70 країнах на всіх континентах. І не як юрист, а як консультант великих міжнародних підприємств, радник деяких держав. Кілька країн вважають, що я їм належу, – це й Індія, і Канада, і Швейцарія. Але я завжди залишався українцем. Це завжди допомагало мені: люди, які асимілюються, виглядають звичайними, слабкими, а коли хтось твердо стоїть на своєму національному ґрунті, це привертає увагу, це викликає повагу в розумних людей.

Валерія Радзієвська
Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (0)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.