Новини Золочівщини
12:11, 30 січня 2014
1267
0

РАК – НЕ ВИРОК, А ДІАГНОЗ

РАК – НЕ ВИРОК, А ДІАГНОЗ
Admin
Фото: НУС

«Хвороба завжди приходить або від надлишку, або від браку, тобто від порушення рівноваги»
Гіппократ

Всесвітній день боротьби з раком проводиться під егідою Міжнародного протиракового союзу з 2005 року. Метою заходів є привернення уваги громадськості до проблеми онкологічних захворювань, щоб запобігти їх поширенню.

На превеликий жаль, четверта частина онкозахворюваннь виявляється на пізніх, тобто на третій або четвертій стадіях, коли допомогти недужим уже дуже складно. Цю сумну статистику, як стверджують лікарі-онкологи, можна змінити, і для цього потрібно лише одне – виявити рак на ранній стадії. А ще краще його попередити. Однією з найсерйозніших проблем здоров’я жінки є рак шийки матки. У 2013 році на Золочівщині діагноз «рак молочної залози» поставлено чотирьом, а «рак шийки матки» – 13 жінкам. Рак шийки матки – найбільш розповсюджена пухлина у жінок репродуктивного віку, яка виникає в основному у жінок середнього віку (35–55 років). Ці пухлини рідко діагностуються у жінок молодших 20 років. У 20 % випадків пухлина виявляється у жінок після 65 років.

Шийка матки – це нижня частина матки. У нормі шийка матки виконує функцію захисного бар’єру жінки генітальним шляхом. Сприяє цьому наявність здорового епітеліального покриву шийки матки. Якщо ж епітеліальний покрив шийки матки ушкоджений (внаслідок «ерозії», доброякісних новоутворень, дисплазії тощо), тоді він не лише втрачає захисну здатність, але й сам стає вогнищем патологічних змін. Поєднання вірусної, трихомонадної, хламідійної інфекцій з «ерозією» може запустити «процес» ракового переродження клітин. Діагностика раку шийки матки і передпухлинних станів визначається в результаті мікроскопічного дослідження. У деяких жінок з передпухлинними змінами шийки матки виникає рак. Цей процес зазвичай займає декілька років. Але іноді він протікає протягом одного року. У більшості жінок передпухлинні клітини зникають без лікування, але необхідно постійно спостерігатися у лікаря.

Останніми роками виявлені деякі чинники, що підвищують вірогідність ризику виникнення раку шийки матки: інфекція, що викликається вірусом папіломи людини, передається від людини до людини статевим шляхом і є найважливішим фактором ризику виникнення раку шийки матки; ранній початок статевого життя у 14-17 років, коли епітелій шийки матки ще не дозрів і легко піддається фізичному, хімічному та інфекційному впливам; також часта зміна статевих партнерів, внаслідок чого зростає ризик інфікування, особливо вірусами папіломи та імунодефіциту людини; аборти, пологи в молодому віці, коли відбувається травматизація шийки матки; а ще захворювання, які передаються статевим шляхом; у жінок-курців істотно понижені захисні властивості епітелію шийки матки, який стає набагато вразливішим для вірусу.

Важливо системно проводити пропаганду сексуальної гігієни, культури сексу, роз’яснення дівчаткам-підліткам небезпеки раннього початку статевого життя.

Оскільки більшість пухлин шийки матки розвиваються з передпухлинних захворювань, то існує два шляхи запобігання їх виникнення. Перший шлях полягає в профілактиці, а другий – у вчасному виявленні, та лікуванні.

Рекомендації із раннього виявлення раку шийки матки: всі жінки повинні проходити скринінг (досимптомне виявлення) на рак шийки матки вже через три роки після початку статевого життя, але не пізніше 21 року. Скринінг потрібно проводити щорічно з дослідженням мазків з шийки матки. При інвазивному раку починають з’являтися симптоми: кровотечі після статевого акту і в міжменструальний період, виділення із статевих шляхів. Менструації можуть бути більш рясними. Увага! Біль та неприємний запах – це вже пізні симптоми!

Найкраще обстеження проводити через два тижні після першого дня останньої менструації. Увага! Обов’язково особисто поцікавтесь результатом аналізу!

При дисплазіях і початкових формах раку шийки матки можливе амбулаторне лікування – органозберігаючі операції. При інвазивних формах раку шийки матки лікування необхідно проводити в спеціалізованих медичних установах. Після цього необхідний постійний контроль в онко-гінеколога, для попередження рецидиву захворювання.

Деякі жінки вважають, що вони не повинні обстежуватися у зв’язку з тим, що більше не збираються мати дітей. Така точка зору неправильна. Пам’ятайте, навіть найупертіші пацієнтки приходять до лікарів, коли пухлина починає нагноюватися, розпадатись і кровити, але тоді нам набагато важче їм допомогти, або це взагалі неможливо.

Медики констатують, що рівень обізнаності населення щодо проблематики раку шийки матки, дуже низький. А й справді, хто має нести відповідальність за своє здоров’я, як не сама жінка? При правильному, адекватному і своєчасному лікуванні передракових захворювань – гарантія одужання 100 %!

Надія БЕЙКО, лікар акушер-гінеколог

(онкогінеколог) жіночої консультації Золочівської центральної районної лікарні

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (0)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.