Новини Золочівщини
19:32, 10 січня 2014
1851
0

ПАРК «ЗДОРОВ‘Я» В АНГЛІЙСЬКОМУ СТИЛІ

ПАРК «ЗДОРОВ‘Я»  В АНГЛІЙСЬКОМУ СТИЛІ
Admin
Фото: НУС
 З перших днів 2014 року, 2 січня, у Золочеві побували гості із Львівського Національного лісотехнічного університету: Любомир Пархуць, старший викладач кафедри ландшафтної архітектури, садово-паркового господарства та урбоекології, та Наталія Швець, студентка університету, яка пише магістерську роботу на прикладі Золочівського міського парку «Здоров’я». Наталя навчається за напрямком «ландшафтна архітектура» і її наукова робота має стати визначальною у напрямку відродження нашого парку.

 

Наталія Швець, студентка НЛУ, працює над науковою роботою «Застосування планувально-композиційних підходів пейзажного паркобудування при реконструкції міських парків (на прикладі міського парку в м. Золочів Львівської області)»:


– Мені приємно, що маю можливість не просто написати наукову роботу, яка згодом лежатиме десь на полиці, а яка буде реалізована практично. Думаю, так щастить не багатьом студентам. У Золочеві ми не вперше. Попередній раз тут були у листопаді, ознайомлювались із об’єктом та об’ємом роботи. Зараз уже роблю більш детальні дослідження. Маю на меті вивчити кожен фрагмент парку до найменших дрібниць. Уже згодом вималюється картинка, яка буде чіткішою. Поки не зроблено зйомки території – можна бачити все лише фрагментарно. Можу собі уявити, наприклад, що буде на одній ділянці, проте зовсім не бачити іншого фрагменту. Коли буде зроблено зйомку території, уже чітко знатиму, що і як потрібно робити. Це має бути класно.


Ігор Гриньків, міський голова міста Золочева

– Золочів‘яни, котрим за шістдесят, пригадують, яким був парк у ті далекі для нас часи: алеї з рідкісних  дерев, кущів, міні-футбольне поле, басейн. Сорокарічні розповідають дітям, як оновився парк у середині вісімдесятих: каруселі, дитяче кафе «Казка», катамарани, човни, казковий вагончик, літня сцена… А молодь і діти бачать лише занедбаний, роками неприбраний, заболочений чагарник. Щоб хоч трохи змінити ситуацію запровадили практику громадських толок у парку. Силами комунальних підприємств, спільно зі священиком та парафіянами церкви Бл. Миколая Чарнецького прибирали, розчищували, облагороджували територію парку. Розумію, перед містом стоїть непросте завдання: парк «Здоров‘я» потрібно не просто добре прибрати, йому необхідно дати нове життя. Зробити цей парк парком за короткий період часу не вийде. Перше – слід розчистити саму водойму, бо вона – дуже забруднена. А це потребує значних коштів, бо ж хочеться зробити добросовісно. Треба спустити воду на зиму, вивезти болото, засипати пісок. Друге – це місце для відпочинку, для оздоровлення золочів‘ян, а, отже, має бути чистим. А територія є заболоченою, замуленою. Зараз працюємо з управлінням водного господарства. Потрібно виготовити кошторисну документацію на прочищення тих каналів, які є. Також маємо виготовити проектну документацію на сам парк. А для цього потрібно зробити геодезичну зйомку, обстеження насаджень. Це і буде база для подальшої роботи. Саме тому ми і залучили фахівців із Національного лісотехнічного університету. Хоча співпраця з лісотехнічним бачиться значно ширше. Фахівці університету консультували і допомагали нам, коли проводились роботи у «Зеленому Яру». Думаю, що і надалі будемо розраховувати на їхню підтримку. А наш парк «Здоров‘я» тішитиме не одне покоління краян і гостей Золочева.

 

Любомир Пархуць, старший викладач кафедри ландшафтної архітектури садово-паркового господарства та урбоекології НЛУ:

– Працюємо у напрямі архітектури, ландшафтної архітектури. Уже роками виробили підхід до розробки ландшафтів парків. Зараз ми вивчаємо досвід будування парків в англійському стилі. Аналізуємо, як робили реконструкції своїх парків у Європі, за якими принципами. Бо парки були спочатку регулярними, а потім переходили у пейзажні. На базі золочівського парку маємо можливість зробити модель парку в англійському стилі. Для цього потрібно мати облік дерев повністю, вивчити трав’яний покрив, геологічні та ґрунтові умови. Усе детально аналізуємо, досліджуємо. Хворі дерева забираємо, думаємо над тим, що слід підсадити. Також дивимось, що пасуватиме композиційно на цій чи іншій ділянці парку. Саме цим і займатиметься Наталя.


– Вирізування дерев завжди викликає багато розмов, суперечок…

– Хочу, перш за все, звернути увагу на те, що дуже багато дерев вражені омелою. А є дерева, які пригнічують інші. Якщо є дерево-узурпатор, розуміємо, що воно не дає можливості добре розвиватись іншому. Тому слід зважити ці фактори і, можливо, видалити його. Те, що є перегущена посадка це теж не завжди добре. Бо інколи, кажуть, один солітер дає кисню значно більше, ніж перегущена посадка, коли вона хвора. Здорове, якісне дерево дає більше кисню, ніж велика площа чагарника. Хоча з екологічної точки зору має бути якийсь природній баланс. Але, оскільки це парк, а не ліс, то і підхід тут має бути відповідним. Дерева мають бути здоровими і продукувати ту кількість кисню, яка потрібна місту. Зараз мало приділяють уваги омелі. Хоча оглянувши парк, мушу сказати, що дуже багато дерев уражені цією хворобою. Якщо з нею не боротися, то щоразу більше будемо мати хворих дерев. Є певні норми, керуючись якими, зважують, що робити з тим чи іншим деревом. Так, якщо омелою вражено більше 50 відсотків дерева, то його слід вирізати, якщо – близько 30 відсотків ураження, то його ще можна врятувати. У цьому парку бачимо, що, навіть, є дерева, які вражені омелою десь на 90 відсотків. Тому треба вжити рішучих заходів: хворі дерева вирізати, підсадити більше хвойних дерев. Окрім кисню, хвойні продукують фітонциди, які вбивають бактерії, що не лише скрасить парк, а й додасть здорової атмосфери. Очевидно, що першим кроком має бути чистка парку. Робити це потрібно зараз у зимові місяці, а навесні можна приступати до посадки. Звісно, що це робити доведеться в кілька етапів, адже є певні норми висадки дерев. Одні дерева можна садити великими, інші приймаються тільки молодими саджанцями. Інколи молоде дерево росте краще під захистом великого, тож доведеться згодом «знімати» доросле дерево. Тому цей процес підсадки дерев займе досить часу, можливо, до трьох років. Але якщо гарно і ґрунтовно підійти до питання реконструкції та відродження парку, то, думаю, що Золочів матиме гарну відпочинкову зону, а час тут лише на користь.

 

 

Леся ГОРГОТА

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (0)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.