Здоров’я
16:39, 06 березня 2014
1363
0

Зір – найцінніший дарунок природи

Зір – найцінніший дарунок природи
Admin
Фото: НУС

За даними Міжрегіональної громадської організації «Асоціація хворих глаукомою», в даний час глаукома –  одна з основних причин сліпоти та слабкозорості. Кількість хворих глаукомою у світі сягає близько 100 млн. осіб. А з 28 мільйонів сліпих у світі майже кожен п'ятий втратив зір у зв'язку з цим захворюванням.

Глаукома – це група хронічних, неухильно прогресуючих очних хвороб, провідним фактором ризику яких є підвищений внутрішньоочний тиск. До підвищення внутрішньоочного тиску веде накопичення рідини у середині ока.

Глаукому називають «тихим грабіжником зору», бо тривалий час вона ніяк не проявляється, не завдаючи болю, та будь-яких незручностей. Попри це нелікована глаукома веде до прогресуючої втрати зору, аж до сліпоти. Втрата зору при глаукомі –  незворотний процес. Тому основне завдання перед пацієнтом і лікарем – зупинити захворювання на тій стадії, під час якої воно було діагностовано.

Рання діагностика і правильно підібране лікування можуть уповільнити або зупинити прогресування захворювання і подальше погіршення зору.

Які фактори ризику розвитку гглаукоми?

    Вік старший 40 років – чим старша людина, тим більший ризик.

• Наявність глаукоми у найближчих родичів.

  Наявність супутніх захворювань серцево-судинної системи: артеріальна гіпер- та гіпотонія, вегето-судинна дистонія, мігрень і т.д.

  Короткозорість.

  Тривале застосування стероїдів.

Групи ризику за симптомами:  спадковість (якщо в роду були хворі глаукомою) або супутня судинна патологія (цукровий діабет, ішемічна хвороба серця, гіпертонічна хвороба); вік старший від 40 років; поява веселкових кіл при погляді на джерело світла, літання «мушок» перед очима; зоровий дискомфорт при управлінні автомобілем; болі в очах вранці, затуманення зору; наявність вазоспазму (часто холодні стопи і кисті), прояв мігрені; хронічні стреси; тривала і неправильна робота на персональному комп‘ютері; наявність шкідливих звичок (куріння, вживання алкогольних напоїв).

Чим загрожує підвищений внутрішньоочний тиск?

Щоб зрозуміти, як підвищений внутрішньоочний тиск стає причиною втрати зору, давайте уявимо, що наше око – це повітряна куля. Якщо накачати кулю занадто сильно, тиск у ній зросте і куля лопне. Але око досить міцний орган, і тому він не лопається, а замість цього він починає стискати навколишні тканини. Найслабшим місцем, яке страждає від цього, є зоровий нерв.

Зоровий нерв – це частина центральної нервової системи. По ньому зорова інформація надходить в мозок. Цей нерв складається з більше мільйона нервових волоконець. При тривало підвищеному внутрішньоочному тиску ці волокна постійно  перебувають у «затиснутому» стані, порушується живлення зорового нерва, що призводить до непоправної загибелі нервових клітин. Таким чином, переривається сигнал від ока до мозку і виникає необоротна втрата зору.

Які прояви порушення зору при глаукомі?

Найважливішим симптомом глаукоми є виникнення дефектів полів зору. Поле зору – це простір, який ми бачимо навколо себе. Нормальне поле зору допомагає нам орієнтуватися в просторі, дозволяє бачити відразу багато предметів, оцінювати їх відносну величину, розташування і відстань між ними. У початковій стадії глаукоми найчастіше відзначаються малопомітні випадіння невеликих парацентральних ділянок поля зору. В подальшому, при прогресуванні глаукоми виявляється неухильне звуження периферичних меж поля зору. На пізніх стадіях зберігається трубчастий центральний зір або острівець зору розташовується ексцентрично в скроневій частині поля зору. В термінальній стадії глаукоми зір зникає повністю.

Як лікують глаукому?

При ранній діагностиці захворювання і правильному лікуванні можна призупинити прогресування хвороби і подальше погіршення зору. Про це можна судити за рівнем внутрішньоочного тиску, воно повинно залишатися в межах норми, і відсутності наростання дефектів поля зору.

Існують три основні методи терапії глаукоми: медикаментозний, лазерний та хірургічний. Тільки лікар, на підставі багатьох чинників, може вибрати оптимальний метод лікування і лікарський препарат в кожному конкретному випадку. Для досягнення найкращих результатів лікування слід ретельно виконувати всі рекомендації лікаря. Самолікування тут неприпустимо. Необхідно відзначити, що ніякі немедикаментозні методи лікування – дієти, харчові добавки чи вправи – не замінять терапії, яка призначається лікарем-офтальмологом.

При неефективності медикаментозного лікування, рекомендовано лазерне лікування. Це амбулаторна і практично безболісна процедура, що займає кілька хвилин. У більш складних випадках, коли медикаментозна та лазерна терапія неефективні, необхідно вдатися до оперативного втручання.

«Світильник для тіла є око» – говориться в Біблії. Бережіть свій зір, систематично відвідуйте окуліста. Пам’ятаймо – найважливішим чинником для лікування наслідків глаукоми є її максимально раннє виявлення!

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (0)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.