Про декларування доходів громадян – на «гарячій лінії»

nus.in.ua, 27 лютого 2014, 01:28
0
545
Роздрукувати
Про декларування доходів  громадян – на «гарячій лінії»

   Нещодавно в Золочівській ОДПІ відбулась "гаряча лінія” з питань декларування доходів громадян, отриманих  протягом 2013 року. Пропонуємо відповіді на найбільш актуальні запитання.

 

       Громадянин у минулому році отримав дохід від продажу будинку та сплатив податок принотаріальному посвідченні договору. Чи потрібно  йому  подавати річну декларацію про майновий стан та доходи?

       Ні. Не потрібно. Відповідно до пункту 179.2 статті 179  Податкового кодексу обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним, якщо він отримував доходи від операцій продажу чи обміну майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок.

      Як оподатковується спадщина, одержана у 2013 році дочкою, яка живе за кордоном ,  від батька – громадянина України?

       Дохід, отриманий платником податку – нерезидентом у результаті прийняття ним у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав від спадкодавця-резидента оподатковується за ставками 15 та 17%. (пп. 174.2.3  п.174.2 ст. 174 Податкового кодексу )

       Які документи потрібно подати фізичній особі до  податкової інспекції, щоб скористатися правом на нарахування податкової знижки за навчання?

     Згідно з  пп.166.2.1 п.166.2 ст. 166 ПКУ до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).

      Перелік витрат, дозволених для включення до податкової знижки за навчання ,  визначено у пункті 166.3 статті 166 Податкового кодексу . До даного переліку включається сума коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати. Така сума не може перевищувати розміру доходу, визначеного в абзаці першому підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 Податкового кодексу, тобто суми 1610,0 грн. в розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року .

       Таким чином,   фізична особа, яка має право скористатися податковою знижкою щодо суми коштів, сплачених за навчання,  крім декларації про майновий стан  і доходи, надає: квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери; договір з навчальним закладом; довідку про отримані у звітному році доходи; документи, які підтверджують ступінь споріднення (у разі компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти члена сім’ї першого ступеня споріднення).

 

     Чи має право чоловік скористатися податковою знижкою за навчання дружини, якщо вона не працює та квитанції оформлені на її ім`я?

        Членами сім`ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені.

          Щоб використати право на компенсацію вартості навчання непрацюючого члена сім`ї першого ступеня споріднення ( дружини), чоловік може включити до податкової знижки  на навчання лише суму коштів, сплата якої фактично підтверджена відповідним розрахунковим документом , в якому зазначено, що платіж за навчання здійснено безпосередньо особою, котра звертається за податковою знижкою.

 

     Чи мають право батьки скористатися податковою знижкою на навчання, якщо син навчався та  отримував доходи по цивільно - правовому договору?

     Відповідно до  п.п. 14.1.170 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу  податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, - документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених цим Кодексом.
     При цьому, ПКУ встановлено обмеження щодо неперевищення сум нарахованої платником податку податкової знижки понад суму загального оподатковуваного доходу платника, одержаного протягом року як заробітна плата (п.п.166.4.2 п.166.4 ст.166 ПКУ).
     Згідно з п.п.14.1.48 п.14.1 ст.14 ПКУ заробітна плата - основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.
       При укладанні трудового договору з працівником працедавець видає наказ про зарахування його на роботу, на підставі якого у трудовій книжці цього працівника робиться позначка про прийняття його на роботу на відповідну посаду.
     Таким чином, якщо студент протягом звітного року одержував доходи від виконання договорів цивільно-правового характеру, які не є трудовими договорами, то члени його сім’ї першого ступеня споріднення мають право на податкову знижку щодо сум, сплачених за навчання такого студента.

 

                                                                  Інформаційно-комунікаційний сектор.

ТЕГИ: ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Читайте також

0 Коментарів
Увійдіть, щоб залишити коментар.

Залишаючи коментар, будь ласка, пам'ятайте, що зміст і тон Вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, що безпосередньо чи опосередковано мають відношення до даної новини. Виявляйте також повагу та толерантність до своїх співрозмовників навіть у тому випадку, якщо Ви не поділяєте їхню думку. Ваша поведінка за умов свободи висловлювань та анонімності, наданих інтернетом, змінює не тільки віртуальний, але й реальний світ.

Користувачі, які порушують ці правила грубо або систематично, будуть заблоковані.

Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Введіть код:

ПОПУЛЯРНІ

Читані Коментовані Соціальні

Ми в соцмережах

ОПИТУВАННЯ

Чи готові ви платити більше податків заради порятунку України від кризи?
так, готовий затягнути пасок
ні, тільки не за мій рахунок

 
Реклама