Ще не вмерла України і Слава, і Воля

nus.in.ua, 6 березня 2014, 17:16
0
622
Роздрукувати
Ще не вмерла України і Слава, і Воля

Місяць березень став символічним для Державного гімну України. 4 березня 1815 року у селі Явірник Руський, на Лемкiвщинi народився Михайло Вербицький. Саме йому, західняку, лемку, греко-католику належить авторство величної, урочистої музики на вірш київського вчителя та етнографа, православного Павла Чубинського «Ще не вмерла України і слава, і воля».

1862 року Павло Чубинський написав на мотив визвольного гімну «Сербія свободна» вірш, який починався словами «Ще не вмерла України і слава, і воля».

Наступного року автор опублікував його у четвертому числі львівського часопису «Мета», видавши за твір Тараса Шевченка.

Того ж року греко-католицький священик села Млинів на Посянні отець Михайло Вербицький поклав слова Чубинського на музику.

Вперше пісня прозвучала на Шевченкових роковинах у Народному домі в Перемишлі 10 березня 1865 року.

У Російській імперії український національний гімн був заборонений, і тому його співали тільки на нелегальних зібраннях.

З утворенням Української Народної Республіки 1917 року пісня «Ще не вмерла України» стала виконуватися як державний гімн, хоча офіційно у цьому статусі затверджена не була.

Вперше національний гімн «Ще не вмерла України» як державний затвердив Сойм Карпатської України на своєму єдиному засіданні у Хусті 15 березня 1939 року.

У Радянській Україні український національний гімн був заборонений як буржуазно-націоналістичний.

15 січня 1992 року Президія Верховної Ради України ухвалила указ про Державний гімн України, яким затвердила його у музичній редакції Михайла Вербицького.

А 6 березня 2003 року Верховна Рада затвердила вірш Чубинського як текст Державного гімну.

Автори українського гімну не були найвідомішими постатями національної історії, але обоє вони були людьми безмежно відданими Україні і великими трудівниками, а гімн був створений за типологією саме гімну нації, що прагне своєї свободи.

Гімн України в сучасній оркестровці потужно звучить на рівні гімнів інших старих європейських націй та гімнів молодших держав світу, бо ж в нашому гімні сконцентровано нашу історію і наше прагнення до свободи.

Державним гімном Україна зустрічає кожен новий день. Він багатотисячним многоголоссям лине над стадіонами, залами… «Ще не вмерла України і слава, і воля» кожної години суворо і тривожно рвалося над Майданами по всій Україні, в усьому світі в найтяжчі дні для української держави, для українського народу. Переможно, гордо та гідно віднині і довіку супроводжуватиме він нас та нащадків наших.

 

 

ТЕГИ: україна, газета, №14
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Читайте також

0 Коментарів
Увійдіть, щоб залишити коментар.

Залишаючи коментар, будь ласка, пам'ятайте, що зміст і тон Вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, що безпосередньо чи опосередковано мають відношення до даної новини. Виявляйте також повагу та толерантність до своїх співрозмовників навіть у тому випадку, якщо Ви не поділяєте їхню думку. Ваша поведінка за умов свободи висловлювань та анонімності, наданих інтернетом, змінює не тільки віртуальний, але й реальний світ.

Користувачі, які порушують ці правила грубо або систематично, будуть заблоковані.

Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Введіть код:

ПОПУЛЯРНІ

Читані Коментовані Соціальні

Ми в соцмережах

ОПИТУВАННЯ

Чи готові ви платити більше податків заради порятунку України від кризи?
так, готовий затягнути пасок
ні, тільки не за мій рахунок

 
Реклама