Світ
01:55, 16 січня 2014
1284
0

ПРИРОДА ДИВУЄ

ПРИРОДА ДИВУЄ
Admin
Фото: НУС

Засоби масової інформації рясніють повідомленнями про катаклізми в різних кінцях світу. Вперше за минулі 120 років порадувала природа снігом неспокійну Сирію. Сніг, товщиною в один метр, випав в Ізраїлі. Небувалі морози скували в Америці Ніагарський водоспад (на фото EPA) – вперше за сто років один з найбільших водоспадів світу замерз. Востаннє таке траплялось в 1848 і в 1912 роках. Небувалі морози у Америці перетворили на лід практично всю воду в 34-метровому водоспаді, одному з трьох, які разом утворюють Ніагарський водоспад. Коли у 1912 році у водоспаді замерзла вода, трапилася трагедія: загинули троє людей – відчайдухи вирішили пройти крижаним містком, але він не витримав їхньої ваги і обламався. Зараз поліція не підпускає так близько туристів до водоспаду, тому обійшлося без пригод.

 

Зате у Великобританії великої сили шторм і сильні зливи вивели з берегів Темзу…

А у нас, в Україні, донедавна панувала нетипово тепла зима: зацвіли підсніжники, калина, на грядках зеленіє часник та цибуля, зійшли тюльпани… І не лише біологи та екологи б‘ють на сполох, адже температура місцями перевищує багаторічні показники на 9 градусів, а в ніч з 5 на 6 січня побила 130-літній рекорд – плюс 5. Але ж рослини не мають бути обмануті, вони мусять пройти зимове загартування низькими температурами, щоб розквітнути навесні і щедро плодоносити влітку та восени.

 

Цьогорічні свята не потішили нас сподіваним снігом. Рідко буває так, що Різдвяні свята без снігу. Якщо снігом нас природа не тішить, то морозець усе ж на свята є. А цьогоріч ще й аномально тепло +8 градусів за С. А 8 січня, у другий день Різдвяних свят золочів‘яни та жителі деяких сіл спостерігали незвичне для Різдва явище – веселку. Після нетривалого дощу землю освітило сонечко, а над містом простяглась барвиста веселка (див. фото). Чим не різдвяне диво? Щоправда, вона була не такою яскравою як травнева, але перехожі піднімали голови і роздивлялися атмосферне явище. Найбільше тішилися діти.

 

Екологи стверджують, що окрім рослин втрат зазнають тварини і комахи. Бо вже прокинулись бджоли і кажани, але ж харчуватись зараз нічим. Пошуки їжі, виснажать їх, що приведе до загибелі, коли вдарять морози. Дуже тривожно бджолярам. Через фальшиве тепло може розпочатись розплід бджіл. Матки відкладуть яйця і почнуть їх гріти, посилено споживаючи запаси меду, якого має вистачити на всю зиму, і просто загинуть.

 

Звідки ж воно, оте груднево-січневе небувале тепло? Механізм аномального тепла пов‘язаний із надзвичайно теплими повітряними масами, що йдуть із півдня, із Сахари. Цей теплий антициклон дуже стійке утворення. Коли він зупиняється, його вже ніщо і ніхто не може зрушити з місця. Такий антициклон може простояти на місці 20–25 днів, а бувало й 45. Загалом причина таких теплих зим – перегрівання Світового океану, бо він дуже повільно охолоджується. І це супроводжується погодними катаклізмами.

 

На території України тривалість зими за нормами становить 105 днів. Але винятки з цього правила вже багато разів зафіксовані в країні. Наприклад, найкоротшою була зима 1989–1990 років: тоді холодний період із температурою, нижчою від нуля градусів, тривав усього 54 дні.

Середня зимова температура повітря в Україні становить мінус 3 градуси. Найтеплішою в Україні видалась зима 2006–2007 років. Тоді показник середньої температури становив 0,8 градуса тепла.

Грудень в Україні видався найтеплішим у 1960 році – тоді було 4 градуси тепла. У 2013 році грудень виявився на 2 градуси теплішим від норми, а в середньому надворі було мінус 0,2 градуси.

Найтепліше було 26 лютого 1990 року – плюс 17,3 градуси! І, звичайно, рекордно теплим був зимовий день у Криму, у Сімферополі, 4 грудня 2008 року, коли стовпчик термометра піднявся до позначки плюс 25,4 градуса. Але, як кажуть у народі, зима своє ще візьме. Ще будуть морози, сніг і хуртовини.

 

До речі, у 1953–1954 роках зима в Україні була з тріскучими морозами, середня температура – мінус 9,5 градуса. Найбільш сніжними були зими 1966–1970 років. Найбільше зі снігом на Львівщині було 114 днів взимку 1969–1970 років. За нормою ж у нас  має сніжити 85 днів.

А ось народний синоптик Володимир Бойко з Черкащини ще в січні обіцяє нам зиму з морозом до 9, а то і 16 градусів. А в середині лютого можна іноді чекати 12–17 градусів морозу. Весну ж очікуємо після 20 березня, хоча сніг пролітатиме навіть у квітні. Травень буде теплим і, навіть, по-літньому,  спекотним. Літо також відбере в осені вересень. Мінус зафіксують термометри лише в другій половині листопада. А прийдешня зима обіцяє бути ще м‘якшою, ніж нинішня. Що ж, хочеш вір, а хочеш перевір. А зима таки прийшла в Україну на Старий Новий Рік. Святий Василь, на відміну від Михайла, Андрія та Миколая, подарував радість і чистоту снігової красуні-зими і надію на те, що збудуться всі побажання, колядників, щедрівників, віншувальників, посівальників:

«Щоб хлібець родився, щоб товар плодився,

Щоб ніколи наш господар тай нічим не журився!»

 

 

Ірина ДОМАРЕЦЬКА

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (0)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.