Новини Золочівщини
10:26, 30 березня 2018
601
2

Що таке страховий стаж і які періоди включаються до страхового стажу

Що таке страховий стаж і які періоди включаються до страхового стажу
Gazeta
Фото: НУС

 

Страховий стаж в Україні обчислюють лише з 1 січня 2004-го. Відповідно, жоден майбутній пенсіонер на 1 січня 2018 року не матиме 25 років страхового стажу, що вимагається статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон 1058) Трудовий і страховий стаж у законодавстві не ототожнюються.

Поняття і визначення страхового стажу запроваджено Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та встановлено для періоду роботи чи іншої діяльності, пов’язаної з отриманням доходу, починаючи з 1 січня 2004 року. Зокрема, статтею 24 цього Закону визначено, що страховий стаж —це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюють у місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, зараховують до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою за мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою за мінімальний страховий внесок, цей період можна зарахувати до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою за мінімальний страховий внесок.

Якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зарахують період, визначений за кожен місяць сплати страхових внесків пропорційно сумі фактично сплачених страхових внесків.

Водночас частиною четвертою статті 24 Закону 1058 визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004 року, зараховують до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше. Отже, на підставі трудової книжки, диплома про навчання, військового квитка, свідоцтва про народження дитини до страхового стажу зарахують усі періоди, які зараховували до трудового стажу згідно із законодавством, що діяло до 01.01.2004 року, а саме відповідно до статті 56 Закону України № 1788 – XII від 05.11.1991р. «Про пенсійне забезпечення».

Період отримання допомоги по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації також зараховують до страхового стажу.

Окрімвище зазначеного, пунктом 31 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону – 1058 передбачено, що до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії за віком згідно зі статтею 26 цього Закону включаються наступні періоди:

ü ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку:
- з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності;
- з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску);

ü проходження військової служби по 31 грудня 2017 року включно;

ü перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року включно (після 01.07.2013 період перебування в таких відпустках зараховують до страхового стажу, зокрема для визначення розміру пенсії, за даними системи персоніфікованого обліку, оскільки саме з цієї дати вони є застрахованими особами);

ü перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 1 січня 2004 року до часу запровадження сплати страхових внесків (єдиного внеску) за жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (по 31.12.2004).

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (2)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.