Гроші
01:22, 17 липня 2014
1636
0

Про індексацію пенсій

Про індексацію пенсій
Admin
Фото: НУС

Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, якщо величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Індекс споживчих цін визначається Держкомстатом і (не пізніше 10 числа місяця) публікується в офіційних періодичних виданнях.

Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними на території України та не мають разового характеру. До таких доходів належать, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).

Починаючи з травня місяця поточного року, у зв’язку із подорожчанням товарів і послуг та  внаслідок зростання індексу інфляції, проведено індексацію тих пенсій, які підлягають індексації. Закон України від 09. 07. 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає механізми, що забезпечують зміну розмірів пенсії з урахуванням як інфляційних процесів, так і зростання середньої заробітної плати.

Пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат) індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Частина пенсії, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для осіб, які втратили працездатність, індексації не підлягає.

При цьому загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.

Не індексуються, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у складі яких є доплата до прожиткового мінімуму; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).

Пенсійний фонд України виплачує індексацію лише непрацюючим пенсіонерам, а працюючим пенсіонерам індексується оплата праці за місцем роботи.

Індексація пенсій особам, які займаються підприємницькою діяльністю, проводиться як непрацюючим пенсіонерам у межах прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

У разі працевлаштування пенсіонера на строк, що не перевищує місяця, або за період виконання ним робіт, пов’язаних з організацією та проведенням виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського референдуму, індексація пенсії проводиться як непрацюючому пенсіонерові, без урахування оплати праці.

Щоб уникнути переплат і недоплат при індексації пенсій громадянам, які отримують пенсію, необхідно своєчасно повідомляти про факти працевлаштування чи звільнення в управління Пенсійного фонду за місцем отримання пенсії.

Документами, які підтверджують, що особа не працює, є трудова книжка та довідка органів державної податкової служби про те, що пенсіонер не перебуває на обліку у даному органі як фізична особа – підприємець. При відсутності трудової книжки – довідка органів державної податкової служби про те, що пенсіонер не перебуває на обліку у даному органі як фізична особа – підприємець, і його заяву з поясненням причини відсутності трудової книжки.

У разі, коли пенсіонер звільняється з роботи, своєчасне повідомлення органу Пенсійного фонду України, де він перебуває на обліку, про час звільнення (довідка з роботи, трудова книжка тощо) дасть змогу у найкоротші терміни провести належні перерахунки пенсії та нарахувати індексацію пенсії за умови настання підстав для її проведення.

Отже, підсумовуючи усе вищезазначене, сума індексації визначається для кожного пенсіонера окремо, та залежить від часу, коли призначена пенсія, проведених перерахунків, розмірів  підвищення пенсій та ряду інших обставин.

Наталія Гаврачинська,

заступник начальника управління Пенсійного

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (0)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.