Новини Золочівщини
23:37, 11 квітня 2014
1474
0

Не знищуйте соціальну сферу!!!

Не знищуйте соціальну сферу!!!
Admin
Фото: НУС

«Коли зайшла у цей будинок, перше що подумала: «Як так можна жити?» Брудна підлога, немитий посуд, кругом купами лежить лахміття, сморід, за столом –  батько і  мати та недопита пляшка, всюди недопалки… А в кутку двоє дітей, які дивились на мене дорослим, втомленим поглядом. Мені стало страшно. Те, що вважала «соціальним дном», для цієї сім‘ї було звичним життям. Опанувавши себе, зрозуміла, що повинна їх навчити жити по-іншому, показати інше життя. Адже колись вони були інакшими: кохали, тішились народженню дітей, працювали, відпочивали. А тепер від них відвернулась рідня, сусіди, вони нікому не потрібні, а з кожним днем опускаються вже нижче і нижче.

Було важко. Треба було знову навчити маму любити та доглядати своїх дітей, варити щодня їсти, прибирати, поратись по-господарству. Поступово, крок за кроком, і я почала бачити результат своєї праці. Найголовніше, те, що вони зрозуміли, що їхня сім‘я комусь потрібна, що не залишились на одинці з бідою. Я працювала з дітьми, допомагала їм у навчання, завдяки ЗРЦСССДМ вони навіть їздили на оздоровлення. Роботи зроблено чимало. Пройшов час. Знову зайшла у  цей дім. Картина зовсім інша. Батько порався на подвір‘ї. В оселі смачно пахло борщем та варениками. Діти сиділи за столом та вчили уроки. І погляд у них зовсім інший…

У цій сім‘ї мене зустрічають як рідну, завжди проводжають із вдячністю».

Таку історію розповіла нам один із  фахівців із соціальної роботи. Подібних історій фахівці можуть розповідати безліч. За півтора року кожен їхній супровід – це велика праця, відповідальність та вихід з кризи дитини чи цілої сім‘ї.

А скільки ще таких непотрібних сімей. Їх дуже багато, безліч проблем (пияцтво, дитяча злочинність., інвалідність, малозабезпеченість тощо). Усі потребують, щоб їх вислухали, зрозуміли та допомогли.

Фахівці із соціальної роботи потрібні суспільству

У п‘ятницю, 4 квітня, у Києві під Кабінетом Міністрів України небайдужі люди та фахівці із соціальної роботи з усієї України висловили свою позицію щодо скорочень посад фахівців соціальної роботи. Золочівщину у цій акції представляли 12 фахівців із соціальної роботи ЗРЦСССДМ.

Представники міжнародних, всеукраїнських громадських і благодійних організацій, що працюють у сфері захисту прав дітей, виступають за недопущення скорочення 12 тисяч фахівців соціальної роботи. З відповідним листом вони звернулись до Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка.

Раніше, 6-го березня, рішення про скорочення вищезазначених працівників запропонувало Міністерство фінансів України (проект Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 грудня 2010 року «1149» від 06.03.2014 «31-07340-14-5/4958»).

«У разі прийняття Урядом України рішення стосовно скорочення посад 12 тис. фахівців або штучного зменшення їх кількості, необхідні і гарантовані державою послуги не отримають 4199 прийомних сімей, де виховуються 7579 дітей, 881 дитячий будинок сімейного типу, в яких виховується 5890 дітей, 63 тисячі дітей, які виховуються під опікою, 141 тис. сімей, які на даний час перебувають під соціальним супроводом вищезазначених фахівців з соціальної роботи», – йдеться у листі.

Також на думку експертів, що не перший рік працюють у сфері захисту прав дітей, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, запропоноване Міністерством фінансів України скорочення посад фахівців із соціальної роботи призведе до збільшення витрат на утримання закладів інтернатного типу, які вже сьогодні складають 5,7 млрд. грн. на рік, а також збільшення показників соціального сирітства.

Найдієвішим механізмом, як показує практика і досвід європейських країн, із забезпечення вирішення проблемних питань громадян і координації дій з надання послуг всіх систем соціальної сфери відповідно до потреб населення, є наявність в громаді посадової особи, яка забезпечує доступність, адресність та своєчасність допомоги людині, що опинилась у складній життєвій ситуації.

Починаючи з липня 2012 року,  в Україні розпочато введення посад фахівців з соціальної роботи. Результати діяльності фахівців в громадах за відносно невеликий період часу вже довели ефективність такого рішення.

Так, у 22 рази зросла  кількість дітей, які не потрапили до інтернатних закладів; у 5 разів – кількість дітей, повернутих до біологічних родин; у 7 разів –  вирішення житлово-побутових  проблем сімей, тощо.

Свою позицію щодо роботи та потрібності фахівців із соціальної роботи висловила і в. о. директора Золочівського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Оксана ДУЖА:    

«У Верховній Раді України зареєстровано законопроект про секвестр Державного бюджету України, де, зокрема, передбачено ліквідацію посад фахівців із соціальної роботи центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. Прикро, що Міністерство фінансів, мотивуючи введення посад фахівців із соціальної роботи політичним рішенням під вибори, вирішило зекономити бюджетні кошти за рахунок людей, які, в силу своїх проблем, необізнаності, безпорадності, не в змозі подолати життєві труднощі самостійно, та потребують фахової допомоги.

До речі, у Золочівському районі посади фахівців із соціальної роботи введено з листопада 2012 року, тобто, вже після проведення виборів до Верховної  Ради України. Підбір на ці посади проводився спеціалістами районного центру зайнятості та районного ЦСССДМ відповідно до кваліфікаційних вимог (відповідність вищої освіти, досвід роботи) з числа безробітних, що дало можливість забезпечити роботою 35 кваліфікованих психологів, педагогів, медиків, юристів, соціальних працівників.

Впродовж 2013–2014 років фахівці із соціальної роботи не лише охопили увагою найуразливіші категорії громадян району, а й допомогли їм відшукати правильні дієві шляхи вирішення накопичених проблем, не допустили зниження рівня життя тих, хто знаходився на межі бідності. Банк сімей у складних життєвих обставинах збільшився майже втроє. І це не тому, що за рік часу збільшилась кількість таких сімей, а тому що саме фахівці із соціальної роботи, закріплені кожен за певною територією, мають змогу охопити увагою усіх мешканців району.

Фахівці центру СССДМ представляють інтереси сімей у засіданнях комісії з призначення допомоги сім’ям з дітьми в УСЗН, співпрацюють з учителями та медиками щодо навчання та стану здоров’я дітей, з дільничними інспекторами щодо правопорушень та злочинів, з ССД щодо належного виконання батьківських обов’язків та виховання дітей, з центром зайнятості щодо працевлаштування, перекваліфікації безробітних батьків. На сьогодні фахівці із соціальної роботи здійснюють супровід сімей – біженців з АР Крим з метою їх влаштування, адаптації до умов проживання, оформлення соціальних допомог, організації побуту.

Ми звертались до Міністерства України, народних депутатів України з проханням посприяти не допущенню прийняття рішення щодо скорочення посад фахівців із соціальної роботи, яке є несправедливим, як щодо кваліфікованих спеціалістів, переважна більшість з яких є єдиними утриманцями сімей з малолітніми дітьми, так і  щодо сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, дітей, які потребують фахової соціальної допомоги.»

Чи прийме Уряд таке рішення з метою економії бюджетних коштів за рахунок скорочення фахівців з соціальної роботи? Побачимо. Якщо так, то найбільш соціально незахищені верстви населення залишаться без якісної, адресної підтримки, що у перспективі призведе до падіння рівня життя, збільшення безробіття, криміналізації, зростання конфліктності у суспільстві.

Крім втрат бюджету  на подолання негативних наслідків, слід взяти до уваги витрати бюджетних  коштів на вихідну допомогу  мінімум у розмірі середнього місячного заробітку на кожного скороченого фахівця.  Це без врахування виплат по безробіттю і утримання у центрі зайнятості, затрачених бюджетних коштів на підготовку фахівців та облаштування робочих місць. Така економія, як стверджують експерти, погіршить соціальну ситуацію та відкине систему соціального захисту населення на роки назад.

А ну потім виявиться, що фахівці із соціальної роботи потрібні суспільству, як це є в ряді європейських країн. Що тоді починатимемо все спочатку?

Ірина ДОМАРЕЦЬКА

 

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (0)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.