Новини Золочівщини
17:09, 06 березня 2014
1644
1

Шанувати землю-годувальницю

Шанувати землю-годувальницю
Admin
Фото: НУС

В усі часи розвиток суспільства був пов'язаний із землею, яка залишається основним засобом для існування людства і джерелом суспільного багатства. В Україні професія землевпорядника завжди користувалася повагою, бо вона присвячена безцінному скарбу країни – її землі. Землевпорядники стежать за тим, щоб земля використовувалася раціонально й ефективно.

Від професіоналізму землевпорядників залежить наскільки по-господарськи використовується земля, і в якому стані ми передамо її наступним поколінням.

Цьогоріч День землевпорядника України відзначають у суботу, 8 березня. Напередодні цього професійного свята зустрілись із інженером-землевпорядником Золочівської міської ради Петром Шумляком.

– Петре Петровичу, що входить в обов'язки землевпорядника міської ради?

– Власне, робота землевпорядника включає широкий спектр послуг, до яких відноситься приватизація землі, встановлення та зміна меж, поділ та об’єднання земельних ділянок, зміна цільового призначення земельної ділянки, правові консультації із земельних питань, вирішення земельних спорів, оцінка земельних ділянок.

У мої обов'язки як землевпорядника входить реалізація на території міської ради державної політики у практичній діяльності із використання та охорони земель, проведення земельної реформи; проведення обліку кількості земель за прийнятими відповідними рішеннями органом місцевого самоврядування; сприяння проведенню робіт з грошової оцінки земельних ділянок, державної реєстрації земельних ділянок; узагальнення звітів власників землі і землекористувачів, та змін, що відбулися у складі земель, які знаходяться у власності або користування, в тому числі і на умовах оренди; здійснення проектів рішень сесії міської ради з питань регулювання земельних відносин. У складі відповідних комісій здійснюю розгляд земельних спорів у межах міста, щодо меж земельних ділянок, які перебувають у власності або користування громадян та з приводу дотримання громадянами правил добросусідства, вношу пропозиції щодо можливих варіантів вирішення земельного спору, надаю методичну допомогу посадовим особам органу місцевого самоврядування в частині дотримання порядку розгляду земельного спору; беру участь у підготовці проектів договорів оренди, що укладаються між зацікавленими особами та міською радою; беру участь  у встановленні та погодженні меж земельних ділянок у натурі при оформленні документів, що посвідчує право власності або користування ними.

Також готую і вношу на розгляд сесії міської ради пропозиції щодо встановлення розмірів плати за користування землею та надання під забудову чи для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальної громади тощо.

– Чи не перетворилася улюблена справа на звичайну рутину?

– Звичайно, ні, хоч маю 28 років загального стажу, із них 16 – працюю за спеціальністю. По-перше, дуже стимулює законодавство, яке постійно змінюється, і щодня треба працювати, вдосконалювати свої знання. Багато із статтей закону мають свої складності, і не дають однозначної відповіді «так» чи «ні».  Від давніх часів земельні відносини були непростими.

– Кожна професія, як відомо, має свої «підводні камені». Думаю, землевпорядники не виняток.

– Як вже розповідав, найбільше проблем в роботі додає те, що до однієї статті закону навіть професійним юристам важко дати однозначне тлумачення. При цьому, для професіоналів надзвичайно важливо прийти до спільного рішення. Доводиться звертатись до спеціалістів в районний відділ та обласне управління Держземагенства, що затягує процедуру вирішення питання у часі. Є різні земельні спори і дуже важливо прийняти правильне, об‘єктивне рішення. Зате такі моменти навчили психології спілкування з людьми, що допомагає мені й досі.

У березні минулого року у Львові відбувся Всеукраїнський Форум місцевого самоврядування, на якому розглядались важливі питання, які стосуються обмеження повноважень органів місцевого самоврядування, що представляють інтереси жителів територіальної громади. Зокрема, значно обмежені повноваження у сфері регулювання містобудівної діяльності та архітектурно-будівельного контролю, регулювання питань землекористування, хоч ст. 140 Конституції України гласить, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади  – жителів села чи добровільного об‘єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста – самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та законів України. Резолюцією форуму також запропоновано,  враховуючи, що згідно зі ст. 142 Конституції України матеріальною та фінансовою основою місцевого самоврядування є земля, запровадити плату за землю на рівні орендної плати для фактичних землекористувачів, що не мають належно оформленого права на землю. Наприклад,  орендар платить орендну плату за землю, яку встановлює міська рада у відсотковому відношенні до нормативно-грошової оцінки (від 3 до 12 %) . Власники землі платять земельний податок. Прикро, але є й порушники цього законодавства, які вчасно не сплачують відповідну плату за користування землею. Це призводить до невиконання дохідної частини бюджету міста. Одним із найбільших боржників у місті є гр. І. В. Кишакевич з боргом понад 237 тис. грн. за оренду землі, що на вул. Вокзальна, 28 а. Зараз відбувається судовий процес зі стягнення згаданої заборгованості.

– З якими зверненнями приходять до Вас люди?

– У вівторок та четвер, з 10 до 12 год.,  – прийомні дні, а також кожного дня мешканці міста приходять за порадами, консультаціями. У зв‘язку зі змінами в законодавстві будь-яка правова угода без землі не відбудеться, тому людей на прийом приходить багато. Також фізичні та юридичні особи звертаються з питань викупу чи оренди землі, вирішення земельних спорів тощо.

– Що побажаєте колегам напередодні свята?

– Зважаючи на тривожні події у державі, бажаю усім миру та спокою. А ще дуже хочеться, щоб кожен українець став дбайливим господарем землі, котрий поважає права ближнього, дотримується Закону і шанує землю-годувальницю, щоб передати її у спадок дітям.

 

Розмовляла  Ірина ДОМАРЕЦЬКА

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (1)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.