Новини Золочівщини
21:53, 22 липня 2014
1326
0

У центрі Золочева варили Каву на сонячному світлі

У центрі Золочева варили  Каву на сонячному світлі
Admin
Фото: НУС

Енергетика нашої держави стала питанням національної незалежності України. Україна залежна від імпорту газу на 56 %, від ядерного палива — на 100 %. Також наша держава імпортує 40 % всіх енергоресурсів. Минулого року за імпорт російського газу ми заплатили 12,6 млрд. доларів. Втрати тепла в системах централізованого опалення складають 30 %. 63 % труб у мережі потребують заміни. Споживання енергоресурсів можна скоротити на 45,8 %, а це — приблизно 29,3 млрд. куб. м природного газу. Це більше, ніж Україна  імпортує з Росії. «Як заощадити на обігріві свого помешкання?». «Як використати сонячне тепло?».  «Як правильно утеплити будинок?». «Як зробити сонячний колектор?». На ці та інші питання золочів‘ян впродовж минулого вівторка відповідали експерти інформаційного туру «За безпечну енергетику».

Олена Міскун, координатор туру «За безпечну енергетику», працює в Національному екологічному центрі України, розповідає про мету проведення  цього інформаційного заходу:  

– Сьогодні у державі складна ситуація з енергетикою. Можна сказати, енергетична криза. І держава намагається знайти способи як вийти з неї. Ми завжди казали, що українська енергетика хворіє на хронічну хворобу «марнотратство». Треба не нарощувати потужності, щоб видобувати більше, а необхідно споживати менше. Бо зараз майже половина енергії в житлово-комунальному господарстві йде в повітря. Ми опалюємо атмосферу, а не наші будинки. Тому ми вирішили проїхатись таким туром, пропагуючи ідеї енергозбереження. У нас є багато проблем, навіть із таким питанням як сланцевий газ. На цей вид опалення покладають дуже великі сподівання. На нашу думку надто великі, бо це джерело надто ненадійне, надто ризиковане. І буде надто дорогим, щоб зараз говорити про те, що воно допоможе нам позбутись імпорту. Від імпорту газу ми можемо відмовитись лише скорочуючи його споживання.

Ми маємо інформаційні стенди, інформаційні роздаткові матеріали. А найцікавіше у практичному застосуванні: на виставці працюють демонстраційні об‘єкти джерел відновлювальної енергії. У нас стоїть сонячний концентратор – це така велика параболічна блискуча тарілка. Ми сьогодні на ній будемо варити каву. І пригощатимемо усіх бажаючих безкоштовно. Крім того, сонячні панелі живлять нашу музику і наш телевізор. Тобто, ми показуємо, що вони здатні забезпечити певний рівень споживання. Також розповідаємо про всі технічні подробиці: як встановити, використовувати і скільки це буде коштувати.

А також мій улюблений експонат – сонячний колектор, який можна зробити власними руками. Ми нічого не продаємо і нікого не рекламуємо. Ми розповідаємо людям, як такі пристрої робити власними руками, з матеріалів, які можна купити у найближчому будівельному магазині. Найбільший і найскладніший інструмент тут – це зварювальний апарат. Сонячний колектор здатен забезпечити домогосподарство теплою водою навіть взимку. Звісно, не окропом, та догріває до певного рівня.

Діткам ми роздаємо повітряні кульки, особливо тим, котрі знають, що коли віє вітер, то він може крутити вітрячок. А якщо сонечко світить, то ця енергія може перетворитись в електрику.

Ми прагнемо змінити свідомість людей, намагаємось пояснити, що перехід до відновлювальних джерел енергії – це питання не економічне. Це питання  суто політичної волі. Хочемо направити країну в бік зменшення споживання.

– Cкільки людей ви охоплюєте інформацією впродовж дня.

–  У середньому 200-300 осіб. Це лише ті, з якими ми поговорили. Багато хто проходить, читає і ознайомлюється з нашими матеріалами. А  у великих містах, ось, наприклад в Івано-Франківську, було 700 людей. Загалом на сьогодні наш тур відвідало близько 2 тисяч людей. Може це не надто вражаюча цифра, але зважаючи на те, що ми працюємо у не дуже великих містах… Крім того, сподіваємось, що інформація, якою ми ділимось із людьми, корисна і вона розповсюджуватиметься серед населення через тих, хто спілкувався із нами, через засоби масової інформації тощо.

У нашій групі зараз 10 людей із різних областей України, з різних громадських організацій: з Харкова, з Донецького регіону, з Рівного. Є волонтери, які просто з ідейних засад з нами співпрацюють.

– Сланцевий газ – це добре чи погано?

– Як сам газ він абсолютно нейтральний, це така сама корисна копалина, як і всі інші. А ось щодо технології, якою його видобувають, то вона дуже руйнівна. І ніхто ще не навчився утилізувати рідкі токсичні відходи, що утворюються в неймовірних кількостях. Та питання в іншому. По-перше, зима настане через 4 місяці, а тільки на геологрозвідку цього газу виділено п‘ять років. Тобто казати, що ми зараз накачаємо і вже будемо незалежні, не можна. По-друге, невідомо чи є у нас достатні запаси. Наприклад, у Польщі подібні до наших геологічні умови і поки що поляки нічого не набурили, а  у них той самий Люблінський басейн, який переходить на територію України. І по-третє, це дуже дорого. Його до цього часу ніхто не видобував саме тому, що це дорого. Для видобування звичайного газу треба пробурити одну свердловину і вже можна качати газ. У випадку ж із видобутком сланцевого газу потрібно більше техніки, більше людей, більше свердловин, більше хімікатів, тобто більше зусиль. А відповідно це буде дорожче. На думку європейських експертів, він буде окупним за ціною не менше 500-600 доларів за тисячу метрів кубічних. Тобто, це  дуже довготермінове, невідомо в яких об‘ємах і дуже дороге джерело енергії. Україна не має на це покладатися, Україна має покладатися на ті ресурси, які в неї є. Держава має усвідомити, що не можна такими темпами споживати, треба економити, оскільки ресурси мають здатність закінчуватись.

– Золочів – місто, яке перевело усі котельні на альтернативне паливо, тим самим відмовившись від дорогого російського газу. Як ви це оцінюєте?

– Це перший дуже позитивний крок. По-перше, диверсифікація палива, тобто не бути прив‘язаним до одного типу палива. Це добре.  По-друге, варто подумати і оцінити наскільки утеплений кожен будинок. Можливо великого котла і не треба, можливо після обклеювання його мінватою, заміни вікон, дверей, утеплення даху котел потрібно буде вдвічі менший. Та Золочів робить багато кроків для енергозбереження, знаю, що і вуличне освітлення замінюють на світлодіодні лампочки. Це прекрасний початок, головне, так і продовжувати в цьому напрямку.

Розмовляла

Ірина ДОМАРЕЦЬКА
 

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (0)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.