Новини Золочівщини
00:32, 02 тра 2014
1859
0

«Схаменіться! Будьте люди...»,

«Схаменіться! Будьте люди...»,
Admin
Фото: НУС

4 травня у районному Народному домі, о 16 год., відбудеться прем’єра вистави «Схаменіться! Будьте люди...», присвяченої 200-му ювілею великого Кобзаря. Сьогодні розмовляємо з автором та режисером-постановником вистави, керівником народного театру Іваном ВАРХОЛОЮ.

– Іване Андрійовичу, вітаємо Вас із черговим підтвердженням Вашим театром звання «народного». Наскільки я знаю, під час цьогорічної атестації, яка також була приурочена до великого ювілею Тараса Шевченка, Ви саме ставили уривок із вистави « Схаменіться! Будьте люди...». А не легше було просто інценувати котрийсь із творів Кобзаря?

Легше. Проте я більше схильний ставити у таких випадках авторські постановки. Не варто забувати, що класики описували події, які були актуальними саме у їхню епоху, події, які вони переживали, були на вістрі історії і часу. Вважаю, що народний театр теж має відгукуватись на події сучасності, бо живем в історичний час. Звісно у постановці народного театру були і класичні твори такі, як «Бояриня» чи інші. Ставимо вистави і у відповідності до часу, наприклад, «Як це було» (про події, що передували проголошенню нашої незалежності), «Йосип Сліпий» тощо. Тут варто також зазначити, що академічні театри можуть собі дозволити ще й постановку класичних творів з огляду на кількісний і професійний акторський склад.

Щодо самого оцінювання, то, що не кажіть, а відомість твору несе свій відбиток. Важко сприймається новаторство у постановці класичних творів. В авторському творі є більше можливостей розкритись для самого актора. Якщо говорити про постановку уже відомого твору, то часто виходить так, що або актор копіює когось із корифеїв театрального мистецтва, або журі оцінює з огляду на побачене у постановці, скажімо, заньківчан чи інших відомих театрів. Якщо ж говорити про авторські вистави, то тут я, як автор, уже бачу половину акторського складу, його гру, знаю, хто з акторів, яку роль може зіграти. Тут важливо все: типаж, уміння входити в роль тощо. Кожен актор сам підбирає відповідний образ, випробовує його, переживає, ніби нанизує на себе. Звісно, ніколи не знаєш, як сприйме глядач сам твір. Тим паче, якщо мова іде про оцінювання конкурсною комісією на обласному рівні.

– То як все таки оцінило журі Вашу виставу?

– Напевне, що позитивно, бо ж звання «народного» наш театр підтвердив (Сміється). Приємно було почути з уст директора Львівського обласного центру народної творчості Романа Берези слова похвали. Львів’яни відзначили актуальність твору сьогодні, поєднання творчості Тараса Шевченка із сьогоденням.

Також, як висловився Роман Береза, приємно здивувала журі не лише структура твору, а й акторська гра. До нас у театр ходять різні люди: різні за віком, за соціальним статусом, різних професій. Та усі вони люблять театральну справу. Саме на цій любові та ентузіазмі театр і тримається. Проте, зазначу, що переважають в основному молоді люди. Маємо також і дитячий склад. Зараз переживаємо період, коли театру потрібні актори середнього віку. Багато хороших професіоналів просто покинули Україну, поїхавши на заробітки за кордон. Тому, користуючись нагодою, звертаюсь до тих людей, які мають вільний час і відчувають у собі незреалізований творчий потенціал, приходити у театр.

– А як Ви самі оцінюте свою роботу і розкажіть більше про те, що очікує глядача у залі.

– Ну оцінювати роботу режисера та акторів має глядач. Від себе лише додам, що вистава написана мною минулоріч, враховуючи політику держави впродовж кількох років. Події вистави розгортаються в одному із санаторіїв, де зустрічаються різні люди, з різними поглядами на життя, на політику, історію. Має кожен із них і свій погляд на творчість Тараса Шевченка. Не хотів би зараз переказувати зміст вистави. Лише зазначу, вона розрахована на різні вікові групи і, думаю, не залишить байдужим нікого у залі. Отож, запрошую 4 травня у районний Народний дім, о 16 год., на виставу «Схаменіться! Будьте люди...». Приходьте і Ви залишитесь задоволеними.

Розмовляла Леся ГОРГОТА

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (0)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.