Новини Золочівщини
20:22, 08 лютого 2014
2555
6

Подолати страх – це відповідально і можливо

Подолати страх – це відповідально і можливо
Admin
Фото: НУС

Усі ми інколи відчуваємо страх. Страх – це відчуття, яке охоплює нас у небезпечній ситуації, незважаючи реальна небезпека чи уявна. Страх – це ілюзія, яка будує свою власну реальність, і яку ми часто сприймаємо за справжню дійсність. Коли людину охоплює страх, вона несвідомо чи свідомо запускає у дію цілий ряд захисних механізмів, щоб уникнути страху, втекти від нього, замість того, щоб добренько все обдумати і подолати страх. Страх руйнує нас. Він має владу керувати твоїми думками і переконувати тебе, що ти не можеш протистояти йому. І не є нормою, коли страх керує нашим життям. Тому треба вчитись поборювати страх. Він може проявлятися у багатьох речах. Це не нормально, коли твоє життя контролює страх. Про причини і умови страху, про методи його поборювання ми запитали у психолога Наталії МАРКЕВИЧ.

– Страх з'являється не просто так і не нізвідки, причин може бути безліч. Наприклад, страх може з'являтися тоді, коли людина з якоїсь причини втрачає впевненість у собі, в завтрашньому дні, втрачає відчуття безпеки.

Особливість існування емоцій пов'язана з тим, що емоції та почуття «дружать» одні з одними, і будь-яка емоція може активувати страх за принципом емоційного зараження.

Деякі дослідники вважають, що страх і збудження можуть мати подібні нейрофізіологічні механізми, а це означає, що деяке почуття/стан людини може називатися страхом, при цьому «воно» не є таким. Страх може запускатися завдяки когнітивним процесам, коли ми згадуємо щось страшне, уявляємо загрозливу ситуацію, фантазуємо на тему того, як об'єкт або ситуація можуть бути для нас загрозливими. Когнітивні процеси часто відображають не реальну загрозу, а вигадану. Страх може активуватися завдяки переживанню болю, як фізичного, так і психологічного, в аналогічній ситуації. Тобто щойно ситуація або подія, чи об'єкт починають нагадувати нам про досвід переживання болю, може з'являтися страх, який змушує нас змінювати ситуацію, уникати її. А ще страху можна навчитись (у сім’ї, у соціумі) відчувати страх у певних ситуаціях (наприклад, страх за дитину – це відображення материнської турботи та любові. Так було заведено в сім’ї, і щойно жінка стає матір'ю, вона діє так, як була навчена). Цей перелік можна продовжувати нескінченно, дроблячи ці причинні на безліч дрібних і з'ясовуючи їх підґрунтя. Ці умови появи страху можна згрупувати.

Перша група: коли страх виникає на тлі реальної ситуації – болю, втрати (безпеки, впевненості). Це може бути втрата близької людини (смерть, розлучення, хвороба), стресова ситуація, в якій виникли сумніви щодо впевненості в собі (звільнення, конфлікт). До другої групи можна віднести ситуації, коли страх виникає «завдяки» або «замість» інших емоцій (замість злості, турботи або любові; завдяки збудженню, інтересу, радості). Третю групу страхів об’єднують наші спогади, фантазії, уявлення. Тобто, коли реальна ситуація давно в минулому або її взагалі не було, а все інше додає наша уява. Четверта група: коли страху нас навчили в суспільстві, в сім’ї, і цей страх якийсь час «спить», поки не з'являється ситуація, в якій «треба» боятися. – Наталю, чи є якісь типові ознаки пережиття страху?

– Страх – дуже сильна емоція, і коли вона виникає, ми зосереджуємося на тій ситуації або об'єкті, який для нас становить загрозу. Наша свідомість стає «тунельною», уся енергія скеровується тільки туди, весь вільний час ми думаємо лише про це, перестаємо належати собі, нами рухає одне-єдине прагнення – усунути загрозу й уникнути небезпеки.

І таке переживання страху обґрунтоване, коли загроза є справді реальною, тоді всі сили й енергія спрямовані саме на те, щоб усунути небезпеку. Коли ж у ситуації загрози немає жодної можливості її уникнути, може з'явитися феномен відкладеного страху. Однак, коли реальної загрози немає, а все людське єство скеровується в цей страх, переживає його, тоді страх поступово стає «кращим гіршим другом». Страх стає дедалі сильнішим, тягне на себе енергію, сам по собі починає лякати. І це перетворюється на замкнене коло. – Як же впоратись із страхом? – Треба, по-перше, вивчити свій страх. Певні знання можуть повністю зруйнувати ваші страхи. Наприклад, якщо ви почитаєте про грім, ви зрозумієте, що грім – це всього лише гучний шум. Він не продукує ніякої небезпеки. Навпаки, те що ви чуєте якісь звуки означає, що ви живі і здорові. Якщо ви навчитеся плавати, страх води теж поступово зникне. Ви зможете нарешті вдосталь насолодитися плаванням.

По-друге, деякі страхи переслідують нас на підсвідомому рівні. Наприклад, якщо ви боїтеся висоти, можливо, причиною цьому є те, що в дитинстві ви впали з дерева. Ви можете навіть не пам'ятати про цей випадок, але страх висоти зародився в вас саме через це.

Все, що вам необхідно зробити зараз – це спробувати простежити історію розвитку вашого страху і постаратися знайти його коріння. Чим більше ви знаєте про свій страх, тим легше вам буде подолати його. По-третє, зустріньтеся з острахом лицем до лиця. Це один з найважливіших кроків у боротьбі з вашими страхами. Ви можете сто разів повторити, що ви більше не боїтеся павуків, але який у цьому сенс, якщо при зустрічі з ними ви тікаєте? Загляньте в обличчя вашому страху. Наприклад, спробуйте розглянути ближче мертвого павука. Це ж не так страшно, правда? Потім спробуйте розглянути іншого павука – крихітного, але вже живого. Головне, діяти поступово. По-четверте, можна попросити допомоги у друзів. У вас, напевно, є хоча б один знайомий, котрий не розділяє ваших страхів. Попросіть його допомогти вам. Наприклад, якщо ви боїтеся води, попросіть вашого друга піти з вами в басейн і підтримати вас.

По-п’яте, відкиньте страх геть. Що ви будете робити, якщо ви боїтеся вигляду крові, і при цьому прямо на ваших очах відбувається автомобільна катастрофа? Ви просто пройдете мимо? Ні, ви не зможете так вчинити. Ви повинні спробувати допомогти цим людям. Викликавши швидку допомогу, ви все-одно повинні залишатися поруч до її приїзду і надавати будь-яку допомогу, яка вам під силу. Життя людей набагато важливіше, ніж ваш страх перед виглядом крові. Іноді ми надаємо нашим страхам занадто багато значення.

По-шосте, запитайте себе – наскільки це небезпечно? Деякі страхи просто смішні. Наприклад, боязнь птахів та комах. Просто запитайте себе, що вони можуть вам зробити? Чи є вони загрозою для вашого життя? На сьогодні не було зареєстровано жодного випадку вбивства птахом людини, так чого ж їх боятися? Забути про свої страхи дуже важко, але ви можете спробувати звільнитися від них. Подолайте свої страхи, щоб вони не заважали вам жити.

Розмовляла Ірина ДОМАРЕЦЬКА

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
Коментувати (6)
Інформація
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.