З початку лютого українці забрали з депозитів 6 млрд грн і 500 млн доларів

Одним із стимулів "набігів на банки" для громадян стала постанова НБУ №49, що дозволила зупинити масову скупку валюти юрособами, але посилила побоювання простих українців, що наступним кроком Нацбанк може обмежити зняття депозитів.

Українці активно забирали депозити з банків за останні три тижні.

За даними НУС, з 1 по 21 лютого населення вивело з банків гривневих депозитів на 6 млрд грн (відтік - 3,2%) і валютних - ще майже на 500 млн доларів (у січні приріст гривневих вкладів населення становив 1,2%).

Одним із стимулів "набігів на банки" для громадян стало постанова НБУ №49, що дозволило зупинити масову скупку валюти юрособами, але усилившее побоювання простих українців, що наступним кроком Нацбанк може обмежити зняття депозитів.

Але після подій останніх днів, починаючи з 18 лютого відтік ще більше активізувався, як посилився і попит на готівкову валюту.

"Зараз курс гривні визначає вулиця. Попит на валюту на готівковому ринку величезний", - розповів ZN.UA заступник голови правління банку з першої десятки за розміром активів. До того ж паніку від бойових дій підстьобнули і технічні проблеми самих банків.

Через зупинку метро в середу і четвер частина фінустанов у столиці працювали в обмеженому режимі, ще частина - неповний робочий день. До того ж у четвер НБУ не зміг підкріпити операційні каси банків готівкою згідно заявок через бойові дії в центрі столиці, у тому числі біля НБУ, багато інкасатори просто відмовилися їздити по місту, боячись бути вбитими або пограбованими.

Нарешті у четвер серед киян розігралася нова паніка: хтось пустив чутку, що в столиці закінчуються бензин і продукти; а в банкоматах неможливо зняти "кеш".

"Система електронних платежів України працює без збоїв; ліквідності в банківській системі досить; грошей не вистачає лише в банкоматах, але ця проблема буде швидко вирішена", - заявляв глава ради Незалежної асоціації банків України Роман Шпек.

"Національний банк України і банківська система працюють у звичайному режимі. Системи електронних платежів функціонують без збою", - публічно заявив глава НБУ Володимир Соркін, водночас запевнивши, що у Нацбанку достатньо ресурсів, щоб забезпечити безперервне підкріплення банків по всій території України.

Але населення вже не чуло аргументів: кілометрові черги вишикувалися біля заправок і багатометрові - біля банкоматів, причому не тільки в Києві, але й по всій країні. Особливо у містах Східної України - Донецьку, Луганську, Алчевську і т.д. В четвер попит на готівкову гривню в банкоматах, за оцінками банкірів, збільшився приблизно в п'ять разів у порівнянні зі звичайним днем. Як запевняють в НБУ, інкасаторські машини просто не встигали з роботою у зв'язку з ажіотажем. Але метавшихся між банкоматами і стояли біля них в чергах громадян це не дуже заспокоїло.

Результати паніки нескладно було передбачити. У п'ятницю вранці курс долара на міжбанку злітав уже до 9,28 грн. Не виключено, що частина тих, хто вчора облягав банкомати, тепер перейдуть до облоги банківських відділень.